Jak čistit vodovodní baterii, aby byla zase zářivě lesklá. Jde to i bez chemie

cisteni vodovodni baterie
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Většina vodovodních baterií po nějakém čase z hlediska vzhledu trochu degraduje, protože začne působit poněkud zašle. Je proto potřeba se řádně zamyslet nad jejich údržbou. Usazeniny, mastné skvrny, nebo nánosy vodního kamene nebudou nikdy vypadat vábně. Jak tedy vyčistit vodovodní baterii, aby byla zase zářivě lesklá jako na začátku? Půjde to i bez agresivní chemie.

Nečistoty odstraňujte včas

Pokud se na povrchu vodovodních baterií vytvoří zašedlé nevzhledné mapy, důvodem bude nejspíš tvrdá voda, která se na povrchu baterií po zaschnutí projevuje právě tímto způsobem.

Usazování vápníku nebo hořčíku není pro lidský organismus nikterak nebezpečné, jejich nánosy ale nevypadají hezky a je třeba proti nim zakročit. Jako obvykle platí, že čím déle necháte nečistoty bez povšimnutí, tím hůře potom půjdou odstranit.

Jak vyčistit vodovodní baterii

Na čištění vodovodní baterie můžete samozřejmě využít komerční čističe, ale my se podíváme na přírodnější varianty bez agresivní chemie. Jaké to jsou?

Šťáva z citronu

Na nevzhledné skvrny pomůže třeba obyčejná šťáva z citrónu Jemný hadřík z tkaniny namočte do citrónové lázně. Obalte jím doslova celou vodovodní baterii, ráno baterii důkladně opláchněte vodou a usušte ji.

Pokud je to možné, ponechte ji působit na vaší baterii i přes noc. Také rozkrojeným citronem se dostanete i na hůře přístupná místa a záhyby.

Plochy nerezu nakonec vyleštěte suchým papírovým ubrouskem. Zbavíte se tím případně nechtěných otisků na vaší baterii.

Vodní kámen a ocet

Běžný ocet, který používáte třeba do zeleninových salátů, lze využít i při odstraňování zašlých míst na vaši baterii. Namočíte si jednoduše hadřík do octu a přejedete s ním několikrát baterii.

Možná ještě lepší variantou je ale vytvořit si pastu z octu, kterou lze snadno připravit doma z dalších běžných surovin. Použijete na ni jedlou sodu, hladkou mouku a ocet.

Směs, kterou smícháte dohromady, vytvoří tuhou pastu, kterou lze na ruční baterii nanést ručně pomocí hadříku, kartáčku a podobně.

Následně pastu rozetřete všude tam, kde to bude potřeba. Pastou povrch chvíli přejíždějte a nechte několik hodin působit. Poté baterii jen opláchněte vodou a usušte.

Papír na pečení

Pokud selžou všechny osvědčené triky, neváhejte si vzít na pomoc pečící papír. Větší vrstva pečícího papíru naskládaná do úhledného tvaru předčí většinu ostatních čistících a chemických prostředků.

Bez problémů vyčistí i zašlé mapy nečistot, které na vaší baterii usedly. S pečícím papírem zkrátka přejíždějte postižená místa. Nečistoty díky tomu rychle zmizí.

Povrch pečícího, voskového papíru, navíc vytvoří na baterii speciální vrstvu, díky níž bude povrch baterie dobře chráněný. Minerály tak nebudou mít šanci se usadit a nové skvrny se nebudou na baterii tvořit tak rychle.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz