Komu na přírodě záleží, může si na své zahradě vyrobit domeček pro hmyz. Jak na to? Není to nic složitého, klidně si vystačíte i s plechovkou či krabicí. Odborníci bijí na poplach – počet hmyzích druhů rapidně rok od roku klesá. Jestli to tak půjde dál, může dojít až ke kolapsu ekosystému.
Postavit si domeček pro hmyz není příliš složité
Takový hmyzí domeček může zlepšit životní podmínky užitečného hmyzu na zahradě i na balkóně v panelovém domě. Nemusíte vyrábět nic velkého, úplně bude stačit použít malý truhlík, květináč, plechovka či krabice. Ti šikovnější si domeček pro hmyz vyrobí z dřevěných prken a budou mít zároveň i hezkou dekoraci do zahrady místo obvyklých trpaslíků. Hmyz, který tímto nalákáte do své zahrady, se postará o hubení škůdců nebo opylování stromů i rostlin. Váš dobrý skutek bude odměněn
Krabice, truhlík nebo plechovka – fantazii se meze nekladou
Svým tvarem může hmyzí hotel připomínat domeček, ale klidně bude stačit i jednoduchý obdélník chráněný stříškou, aby do domečku nezatékala voda. Zadní část konstrukce by měla být krytá, aby se schovaný hmyz nestal potravou všetečných ptáků. Ideální je například pletivo s malými oky. Rozhodně by měl mít hmyz možnost vstupu z obou stran.
Hmyz si rád zaleze do úkrytu před svými nepřáteli, takže jako výplň domečku pro hmyz lze použít to, co najdete v přírodě. Může to být kůra, suchá tráva, větvičky, prázdné makovice, bukvice, žaludy, šišky. Klidně přidejte i dřevěná polínka, do nichž vyvrtáte otvory hluboké asi 4 až 10 cm.
Kde nejlépe hmyzí hotel umístit?
Pak už jen stačí domeček pro hmyz umístit na vhodném místě a nechat hmyzí drobotinu, aby se do něho nastěhovala. Nejčastěji se v domečku pro hmyz ubytovávají čmeláci, včely samotářky, vosy, motýli, zlatoočky, škvoři nebo slunéčka sedmitečná. Ideálním místem pro hmyzí hotel je jižní strana s dostatkem slunečního světla, tam se bude broučkům určitě líbit. Zároveň platí, že místo by mělo být kryté před deštěm.