Domácí uhlí: Vyrobte si ho jednoduše z vlastního dřeva

dřevěné uhlí
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Dřevěné uhlí může občas chybět v tu nejméně potřebnou chvíli, kdy chcete s rodinou nebo přáteli posedět u rozpáleného zahradního grilu a vychutnat si šťavnaté maso, které má neodolatelnou vůni ohně. Pokud zjistíte na poslední chvíli, že nemáte doma dostatečnou zásobu dřevěného uhlí a všude okolo je již zavřeno, tak si ho můžete bez problému vyrobit doma.

Vyrobit dřevěné uhlí není složité

Jakmile budete potřebovat vyrobit dřevěné uhlí, tak vám k tomu postačí kvalitní dřevo, ze kterého si během hodiny dokážete vyrobit dostatek dřevěného uhlí.

Základem je tedy kvalitní dřevo a dobře rozdělaný oheň. Během hoření se bude objem celého ohně zmenšovat, proto pokud potřebujete naplnit gril větším množstvím, musíte začít topit dostatečně dopředu.

K výrobě postačí rozdělat klasický oheň, do kterého budete postupně přidávat dřevo. Dřevo bude pomalu odhořívat a bude z něj vznikat dřevěné uhlí.

Pokud už bude gril dostatečně naplněný, tak přestanete přikládat a počkáte si, jak dohoří poslední kousek dřeva. Následně můžete začít grilovat.

Domácí uhlí nebo koupené – které je lepší?

Nenajdete rozdíl mezi koupeným a domácím uhlím. Kupované uhlí však může být někdy slisováno v brikety, které potom vydrží na ohni déle než klasické uhlí.

V obchodech se poté prodávají i pytlíky, které rovnou s papírem položíte do grilu a zapálíte. Pytlík zapálí všechny brikety a během pár minut máte připravený gril k opékání.

Jaké dřevo se používá na dřevěné uhlí?

Dřevo můžete použít v podstatě jakékoliv, jen při použití měkkého dřeva musíte počítat s rychlejším úbytkem uhlí z grilu. Pokud si chcete vyrobit kvalitní uhlí, které na grilu vydrží dlouho rozpálené, tak musíte zvolit kvalitní tvrdé dřevo.

Nikdy nenechávejte rozpálené uhlí zbytečně hořet. Jednak si můžete připravovaný pokrm lehce spálit, ale také byste takto přišli za chvíli o všechno uhlí v grilu.

Domácí uhlí si můžete samozřejmě vyrobit i do zásoby. Ve chvíli, kdy je uhlí dostatečně rozžhavené, tak ho zalijte vodou. Potom ho jen necháte vyschnout a domácí dřevěné uhlí máte hotové.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz