Nastrojený novorozenec spící v kočárku vypadá tak sladce. Je to však jen ta lepší část života s miminkem. Co když ho trápí dětské prdíky? Kolik pláče a probdělých nocí si musí maminka odžít. Jak si s prdíky poradit?
Bolestivé střevní koliky
Kojené dítě velmi často trápí nepříjemné a bolestivé nadýmání. Tímto obdobím si projde každé miminko. Při krmení totiž současně s mlékem polyká také vzduch, jenž je příčinou bolestí v bříšku. Proto je tak důležité po krmení nechat dítě odbrknout, a to nošením v náruči.
Pokud miminko krmíte z láhve, vybírejte dudlík anatomicky tvarovaný, který napodobuje mateřský prs a snižuje množství spolykaného vzduchu.
I přes veškerou starost o to, aby si dítě od vzduchu ulevilo hlasitým brknutím, trápí miminko koliky, a to nejčastěji až do čtvrtého měsíce věku. Někdy i déle. Více na nadýmání trpí chlapci než děvčata.
Pokud maminka kojí, pomáhá, když upraví svůj jídelníček a vzdá se nadýmavých pokrmů, jako jsou luštěniny, syrová zelenina nebo kynuté buchty. Vhodné je také pravidelné popíjení odvaru z fenyklu.
Jak na dětské prdíky?
Při nadýmání miminka můžete jeho bříško jemně nahřívat například pohankových polštářem ohřátým v mikrovlnné troubě. Je třeba si dávat pozor na to, abyste dítě nepopálili.
Gel, kapky nebo cvičení
Dalé je také možné masírovat bříško masážními gely, nebo před jídlem podat novorozenci kapky proti nadýmání. Někdo doporučuje užívat laktobacily.
Můžete také dítěti ulevit tak, že budete jeho nožky přitahovat k bříšku.
Rektální rourka pro novorozence
Existuje i rektální rourka pro miminka, která je k dostání v lékárnách. Zavádí se dítěti do konečníku a pomáhá odstranit dětské prdíky.
Neměla by se však používat příliš často, protože může podráždit konečník, dětská střeva pohodlní a dítě se pak nesnaží s prdíky poprat vlastními silami.
Rektální rourka se opatrně zavádí do hloubky asi 1,5 centimetru.