Pravidelné čištění kožené obuvi je důležité pro jejich dlouhodobou životnost. I když se v současné době těší oblibě boty z umělých materiálů, ty kožené jsou přece jen stálicí, která jen tak neomrzí. Kůže je přírodní materiál, přizpůsobí se tvaru chodidla, je prodyšná a také hezky vypadá.
Aby kožená obuv dlouho vydržela, je třeba se o ni poctivě starat. Jak čistit kožené boty?
Boty z přírodní kůže
Kožené boty vyžadují pravidelnou péči, aby mohly stále poskytovat komfort, pro který si je lidé koupili. Pokud se jim jí nedostává, dochází k jejich vysušování, praskání, mohou ztratit svůj tvar včetně barevnosti a dokonce se může omezit i jejich prodyšnost.
Mezi jednotlivými druhy usní jsou rozdíly v tom, co bychom jim měli dopřát. Kůže neboli useň se dělí na hladkou a broušenou (semiš, nubuk, velur, vlasová kůže).
Hladká kůže – základem je kvalitní krém
Základem každé péče o koženou obuv je zbavit ji prachu, nečistot a vlhkosti. Pak by mělo na řadu přijít pravidelné krémování obuvi – ideálně dvakrát do měsíce.
Barvu krému vybírejte podle barvy kůže. Určitě se oplatí mít doma bezbarvý krém na boty, který je univerzální. Pamatujte si, že funkce krému tkví především ve vyživení a zvláčnění boty.
Jak správně krémovat boty?
Na dobře očištěnou obuv nanesete potřebné množství krému a nejlépe flanelovým hadříkem ho po celé botě rozetřete. Pak necháte zaschnout a následně můžete boty vykartáčovat až do vysokého lesku.
Za úvahu jistě stojí i boty naimpregnovat sprejem proti vlhkosti.
Broušená kůže se nekrémuje
Rozdíl oproti botě z hladké kůže je v tom, že obuv z broušené kůže se nekrémuje. I zde je ale základem čištění kožené obuvi zbavit ji špíny a dobře vysušit.
Aby bota byla odolnější vůči vlhkosti, použijte impregnační sprej, a to v několika vrstvách. Nakonec botu můžete vykartáčovat pryžovým kartáčkem, speciálně vyrobeným pro broušenou kůži.