Chystáte se stavět? Nepodceňujte stav podloží

hrubá stavba
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Předpokladem kvalitní a pevné stavby je dobré plánování, které by mělo zahrnovat ujištění se, že stavět se bude na bezpečném pozemku. Podloží, které je nosnou částí každé stavby, by mělo mít ty správné vlastnosti.

Proč dbát na podloží?

Měkká nebo jinak nevyhovující základová vrstva znamená, že stavba bývá velmi komplikovaná. Pokud se k tomu přidá ještě problém s podzemní vodou, v nejhorším případě kyselou, která může narušit i jinak odolný stavební materiál jako je beton, může být s výstavbou zle.

Základový beton může praskat, nebo se neudrží v místech, kde by držet měl. Náklady na následnou úpravu projektu nebo dokonce demolici mohou být potom opravdu hodně vysoké. Průzkum podloží je proto zcela zásadní věcí, na kterou se však až nepříjemně často zapomíná.

Komplikace ve stavbě může způsobit i písek nebo jakákoliv činnost člověka v minulosti, která na daném místě někdy probíhala, a která přitom nemusí být na první pohled patrná.

Podloží může tvořit navezená zemina, na místě mohla být dříve skládka, nebo tam probíhaly těžební práce. To všechno bude významně komplikovat stavbu a zhoršovat její stabilitu.

Nezapomínejte na průzkum

Z výše uvedeného proto jasně plyne, že prvním krokem při stavbě domu by měl být vždy inženýrskogeologický průzkum, a teprve na jeho základě by měl být vypracován konkrétní projekt.

Běžná praxe je přitom často opačná, nejprve je zpracován projekt, který se potom v průběhu vlastní stavby “roubuje” na podloží.

Zkušený architekt ve spolupráci se stavebníky dokáže již při tvorbě návrhu brát v potaz výsledky geologického průzkumu. Je tak schopen od začátku plánovat případné zpevňovací prvky, nebo systém odvodů vody.

Chystáte-li se stavět, neváhejte se proto spojit s profesionály a investovat poměrně malou částku za podrobný inženýrskogeologický průzkum hned na začátku.

Může vám to ušetřit mnoho problémů a peněz, které byste jinak museli následně vydat na řešení postupně se objevujících problémů. Ty mohou původní rozpočet navýšit o značné částky.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz