Chcete si pořídit pivní pípu na točené pivo? Přečtěte si naše rady a doporučení

Pivní pípu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

V dnešní době si pivní pípu můžete pořídit levně na zahradní posezení. Toužíte po vlastním výčepním zařízení? Není nic jednoduššího než si doma vychutnat dobré točené pivečko.

Na co mohu použít pivní pípu?

Pro výběr máme několik druhů. Existuje pivní pípa samostatná, která je bez chlazení. Na sud piva se dá nasadit velice jednoduše, a většinou přímo na ní najdeme pumpičku nebo alespoň ventilek pro nasazení externí hustilky, která tlačí do sudu vzduch, a pivo tak tlačí ven.

Další možností je koupit pivní pípu i s chlazením. Taková pivní pípa dokáže pivo průtokově chladit. Většinou by se měla vybírat podle délky chladícího šneku, který v sobě obsahuje, a také můžete hledat údaj, kolik piv dokáže vychladit za hodinu. O vytlačení piva ze sudu se u takového zařízení stará kompresor, který je součástí chladícího zařízení.

Pokud koupíte pivní pípu, které není součástí kompresor pro tlačení vzduchu do sudu, a i takové jsou, tak potom budete muset použít připojení tlakové bomby, která bude naplněna plynem.

Nejlepší kombinací pro vytlačování piva ze sudu je směs technických plynů CO2 + N2, a to v poměru 80:20.

Nechcete kupovat pivní pípu s chlazením?

Pokud nechcete dávat tolik peněz za pivní pípu s chlazením, můžete si vyrobit chladící zařízení i doma, které nebude potřebovat pro svůj pohon elektrický proud. I tak si budete moci doma vychutnat krásně vychlazené načepované pivo.

K výrobě vlastního systému s možností vytáčení piva ze sudu, budete potřebovat izolovanou nádobu, na kterou se dá použít například cestovní lednice do auta.

Do této izolované nádoby namotáte potravinářskou hadici, která se běžně prodává jako součást pro pivní pípu, ve které protéká pivo ze sudu do chladícího zařízení.

Princip pro vlastní pivní pípu je velice jednoduchý. Koupíte si tedy alespoň 20 metrů potravinářské hadičky, kterou namotáte do izolované nádoby.

Na jednom konci ji napojíte na sud, odkud hadička bude pokračovat do nádoby, a na konci zase z nádoby ven. Na izolovanou nádobu bude zapotřebí přidělat zahradnický kohoutek, na který napojíte hadičku.

Jak bude domácí pivní pípa chladit?

Do nádoby, ve které máte namotaných cca 20 metrů potravinářské hadičky, nalijete trochu studené vody, a potom ji celou zasypete ledem.  Hadička, přes kterou bude pivo protékat, bude celá ponořená ve vodě s ledem, a tím bude pivo ochlazovat. Čím více hadičky do nádoby namotáte, tím více piva budete moci chladit najednou.

Pro lepší chlazení je také vhodné místo potravinářské hadičky zvolit nerezovou potravinářskou trubici. Budete ji ale muset svařit do délky minimálně 20 metrů.

Při svařování si musíte dávat pozor, aby se uvnitř ve svařovaném místě nezavařila. Svařenou nerezovou trubici potom ohnete do spirály, a vložíte do nádoby.

Při chlazení většího množství piva nezapomeňte v nádobě měnit led. Ideálně po 6 hodinách si nádoba zaslouží novou náplň. I tato pivní pípa bude skvěle fungovat v kombinaci s vytlačením piva pomocí plynů CO2 + N2, a to v poměru 80:20.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz