Chcete kolem domu položit zámkovou dlažbu? Postupujte podle našeho návodu

zámkové dlažby
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokládka zámkové dlažby není nic složitého, a zvládne to každý, který si dokáže pořádně připravit podklad. V hobby marketech má každý na výběr z několika druhů i barev dlažby.

Co musím udělat před položením zámkové dlažby?

Před samotným pokládáním zámkové dlažby je nejdůležitější příprava povrchu. Vyčistěte si plochu, kterou chcete zpevnit pomocí dlažby, a určete si výšku finálního povrchu.

Celou plochu, kde budete budovat zámkovou dlažbu si změřte a spočítejte si její rozměr v m². Bude dobré, když si dopředu vyberete dlažbu, kterou budete kupovat. Dopředu se dlažba vybírá kvůli její výšce.

Příprava povrchu pro pokládání zámkové dlažby

Pokud máte vytyčenou plochu, kde budete zámkovou dlažbu pokládat, musíte si odpočítat výšku dlažby, a dalších minimálně 10 – 15 cm pod dlažbou. Tuto odečtenou hodnotu budete muset odkopat, a už tento povrch si ideálně udělat do co největší možné roviny.

V této fázi je ideální ohraničení plochy pomocí obrub, které zasadíte do zvlhlé betonové směsi, kterou je ideální nechat minimálně 24 hodin zatuhnout. Tyto obruby potom budou držet celou plochu, aby se nerozjížděla.

Jako první se do připravené plochy položí netkaná textílie, která oddělí spodní vrstvu od hutněné plochy. Na textilii nasypte kamenivo ideálně frakce 16/32. Frakce u kameniva udává jeho velikost. Celou tuto vrstvu je ideální zažehlit pomocí vibrační desky, která plochu urovná pro ideální pokládku dlažby.

Finální pokládka dlažby

V případě, že máte plochu dokonale vyrovnanou, použijte další vrstvu kameniva o menší frakci. Ideální je frakce 8/16 nebo 4/8. Do této vrstvy už proběhne pokládka dlažby. Celou dobu je nutné si hlídat rovinu povrchu. Pro vyrovnávání používejte ideálně gumovou paličku.

Pro dokonalé vyrovnání celého povrchu se na vibrační desku nasadí gumová podložka, a přejde se plocha ještě jednou. Gumová podložka se používá, aby nedošlo k poškození zámkové dlažby.

Při pokládce zámkové dlažby budete určitě potřebovat minimálně klasickou brusku, na kterou si nasadíte diamantový kotouč. Při řezání zámkové dlažby určitě používejte respirátor. Poslední co musíte udělat, je vyplnit spáry pomocí jemného písku.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz