Jakékoliv dřevo se dá bez problému brousit tak, aby získalo požadovaný tvar. Některé dřevo můžete vybrousit do úplně hladké jednolité plochy. K broušení dřeva je vždy lepší tvrdé dřevo, které se na rozdíl od měkkého dřeva nebude vyštípávat.
Jak brousit dřevo před nátěrem?
Brousit dřevo před nátěrem je velmi důležité. Ať už budete brousit ze dřeva starou vrstvu laku, nebo budete zpracovávat teprve surové dřevo, ze kterého budete vyrábět určitý tvar, tak si v obou případech musíte dávat pozor na to, aby se dřevo nezačalo pálit.
V případě, že budete brousit dřevo ručně, tak tento problém většinou nehrozí. Pokud však vezmete do ruky nástroj, tak by se mohlo stát, že při broušení dlouho na jednom místě se dřevo díky vzniklé vysoké teplotě může začít pálit a dokonce i vzplanout. Černý kus dřeva, které se začalo pálit, pak budete těžko vybrušovat.
Jak vybrousit dřevo co nejrovněji?
Až budete potřebovat co možná nejrovněji vybrousit rovnou plochu dřeva a nebudete k tomu doma mít požadované nářadí, tak vám postačí kousek dřevěného špalku s rovnou plochou, přes který přetáhnete brusný papír.
Dřevěný špalek s brusným papírem budete pevně držet v ruce a můžete začít brousit. Pokud si budete chtít ulehčit práci, tak si k tomu můžete pořídit vibrační brusku.
Lepší je vždy volit vibrační brusku, která se dá napojit na vysavač k odsávání vybroušeného dřevěného prachu. Při broušení totiž dochází k uvolňování opravdu malinkých částí dřeva, které dráždí dýchací cesty.
Chcete vybrousit krásnou dřevěnou špičku?
Ze dřeva můžete vyrábět pomocí broušení opravdu různé tvary. Pokud si budete chtít vyrobit například vlastní klacíky na ryby, na kterých budete chtít mít špičku, tak k tomu postačí druhá osoba, která vám podrží rozbrušovačku s brusným kotoučem vzhůru nohama.
Vy si vezmete do ruky zatím rovný klacík, který přiložíte na roztočený kotouč rozbrušovačky a budete s tím otáčet ve směru hodinových ručiček, dokud si na něm nevykroužíte požadovanou špičku.
Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek