Bourání betonu v domě. Jak postupovat, aby byl co nejmenší nepořádek

vybourat beton
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Potřebujete vybourat beton kvůli rekonstrukci nebo například opravě kanalizačního potrubí v podlaze? Dodržujte několik jednoduchých pravidel a nemusíte doma hned nadělat spoušť, která se těžko uklízí. Prach z betonu se dostane opravdu všude, a to i přes zavřené dveře.

Než se rozhodnete vybourat beton, tak vše ukliďte

Dřív než se rozhodnete vybourat beton, se rozhodně vyplatí vyklidit celou místnost. Zalepte všechna okna, ale jedno nechte k otevření kvůli větrání prachu.

Před dveře do místnosti pověste těžký hadr, který můžete v průběhu bourání kropit pomocí rozprašovače. Vlhký hadr na sebe natáhne opravdu hodně prachu, který se potom nebude šířit dál.

Pokud je to možné z venkovní strany, tak do místnosti nejlépe v průběhu bourání vstupujte pouze oknem, každé otevření dveří a projití v obuvi bude roznášet prach z betonu dál do místnosti.

Jak vybourat beton?

Vybourat beton můžete ručně nebo pomocí speciálního nářadí. Označte si místo, které potřebujete v betonu vybourat, a pokud v betonu není žádná trubka nebo rozvod topení, tak si toto místo prořízněte pomocí rozbrušovací pily s diamantovým kotoučem.

V průběhu řezání je dobré, pokud vám bude někdo pod kotouč po menších dávkách lít vodu. Díky tomu se prach nebude vznášet do ovzduší, ale bude se zachycovat přímo v místě řezání.

Kropit beton můžete i v případě ručního bourání, nebo pokud se rozhodnete vybourávat beton pneumatickým kladivem.

Po vybourání musíte místo perfektně zbavit prachu před novou betonáží

Pokud se jedná o opravu podlahy a vybourané místo v betonu budete ještě ten den znovu betonovat, tak nezapomínejte na pořádnou očistu betonovaného místa.

V případě, že necháte prach na vrstvě, kterou budete betonovat, tak se stará a nová vrstva betonu nespojí a místo nebude mít požadovanou pevnost. V případě podlahy by potom mohla prasknout i nová krytina na opravovaném místě.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz