Beton do ztraceného bednění: Spotřeba betonu podle šířky tvárnic

beton ztracene bedneni
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Beton do ztraceného bednění budete většinou potřebovat do základů při stavbě domu nebo například při stavbě plotu. Ztracené bednění je velice jednoduché hlavně ve výstavbě, kdy stačí kostky ztraceného bednění jen na sucho vyskládat na sebe a zalít betonem. Spotřeba betonu do ztraceného bednění je poté závislá na šířce tvárnic.

Jak vypočítat beton do ztraceného i normálního bednění?

Beton do klasického bednění, kde si vybedníte něco mimo ztracené bednění, například základ na krbovou vložku nebo pod komín, tak ten si vypočítáte pomocí vzorce a x b x c. Vynásobíte mezi sebou délku, šířku a hloubku vybedněného prostoru. Tím získáte objem díry, kterou potřebujete vybetonovat v m³.

Beton do ztraceného bednění se počítá jednodušeji. Stačí si zjistit, kolik litrů betonu potřebujete do tvárnice ztraceného bednění, které používáte při stavbě. Potom už si jednoduše dohledáte, že například do tvárnic šířky 10 centimetrů potřebujete 4,5 litrů betonu.

Objem betonu do ztraceného bednění podle jeho velikosti

  • ztracené bednění šířky 10 cm = spotřeba 4,5 litrů betonu
  • ztracené bednění šířky 15 cm = spotřeba 8,5 litrů betonu
  • ztracené bednění šířky 20 cm = spotřeba 14 litrů betonu
  • ztracené bednění šířky 25 cm = spotřeba 19 litrů betonu
  • ztracené bednění šířky 30 cm = spotřeba 25 litrů betonu
  • ztracené bednění šířky 40 cm = spotřeba 36 litrů betonu
  • ztracené bednění šířky 50 cm = spotřeba 25 litrů betonu

Při betonování ztraceného bednění nad více jak 2 m³ objemu betonu se vyplatí objednat beton z betonárny. Kvalitativně dosáhnete lepšího výsledku, než když si začnete míchat beton doma. Při betonování betonem z betonárny se vám podaří zalít vše najednou a dojde tak k mnohem lepšímu spojení betonu.

Beton do ztraceného bednění by se měl najednou lít maximálně do 1 metru výšky, tedy klasicky maximálně do 4 tvárnic nad sebou. Nezapomeňte na vodorovnou výztuž do betonu pomocí betonářské oceli, která drží všechny tvárnice při sobě.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz