BARF jídelníček neboli barfování: Syrová strava je pro psy přirozenější

jak barfovat
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Anglická zkratka BARF jídelníčku pro psy vychází ze slov Bones and Raw Food, což v podstatě znamená syrová strava a kosti. Pokud se stanete chovatelem psa, možná si budete klást otázku, jaký druh stravy bude nejvhodnější. Většinou si s tím však lidé hlavu tolik nelámou a koupí první psí granule, na které v supermarketu narazí. Jiní chovatelé však raději volí cestu přirozené stravy, tedy BARF.

Co má obsahovat BARF strava?

Základem barfování je myšlenka co nejblíže se přiblížit k přirozené stravě zvířete. Granule jsou tedy z tohoto pohledu pochopitelně vyloučené, protože se jedná o průmyslově zpracovanou stravu.

Pokud se někdo rozhodne pro BARF, bude krmit svého psího miláčka syrovým masem, vnitřnostmi, mletými kostmi, jež budou doplněné přílohou. K té vařené patří zejména rýže a těstoviny.

jak barfovat
jak barfovat

Psovi je možné podávat i syrovou zeleninu a ovoce, syrový žloutek, mléčné výrobky, bylinky a vše doplnit rostlinnými oleji.

Výhody BARF

Při barfování neprochází strava psa tepelnou úpravou, takže si zachovává potřebné vitamíny, minerály i enzymy. V granulích jsou dodávány uměle.

Uvádí se, že při stravě formou barfmá pes méně exkrementů, protože jeho potrava má větší využitelnost. Drcené kosti pomáhají udržovat zdravé zuby, syrová strava přispívá ke kvalitnější srsti a větší vitalitě.

Pes díky této nutričně bohaté stravě trpí také méně na vnitřní parazity, má lepší imunitní systém a pevnější svaly, vazy a šlachy.

Jak má vypadat správná krmná dávka?

Při stanovení denní porce pro psa se vychází z jeho hmotnosti. Krmná dávka by měla být ve výši dvou až tří procent hmotnosti psa.

Štěňata do jednoho roku svého života musejí mít větší množství krmiva a společně s kojícími nebo březími fenami a psy v zátěži by toto krmivo mělo obsahovat více svaloviny, tedy masa.

Běžně aktivní psi pak mohou mít stravu BARF v rovnoměrném poměru masa a zeleniny nebo ovoce.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz