Děti rostou jako z vody a dětská obuv i oblečení si žádají dokupovat stále nové kousky. Snahou rodičů sice je, aby vydržely dětem co nejdéle, ale kupovat boty o několik čísel větší se sice vyplatí finančně, neprospěje to však dětskému chodidlu. Jak vybrat správnou velikost bot pro děti? A který materiál je pro dětskou obuv vlastně nejvhodnější?
Za kvalitu si připlatíme
Co si budeme povídat, každý chce ušetřit. Je však třeba to dělat na pravém místě. V případě šetření u obuvi pro děti se toto nemusí právě vyplatit. Kůže jako přírodní materiál je sice dražší, ale také ideální pro svoje užitné vlastnosti.
Kůže je měkká, prodyšná, saje pot a přizpůsobuje se dětskému chodidlu. Na rozdíl od obuvi ze syntetických materiálu, jež je však výrazně levnější. Proto je lepší vsadit na kvalitu i za cenu vyšších výdajů.
Na prvním místě by mělo být zdraví našich dětí. Nevhodná dětská obuv může způsobit ortopedické vady, s nimiž se budou děti potýkat a jež přetrvají až do dospělosti.
Opatek a podrážka a šněrování
Dětská obuv by měla mít pevný opatek, který drží patu v kolmé poloze a který jí nedovolí vybočit do strany. Děti jsou neustále v pohybu a potřebují mít boty, jež chodidlo dobře fixují ve správné poloze. Toto pravidlo platí i pro sandály, jež by také měly opatek mít.
Důležitá je i pružnost podrážky, jež by neměla být příliš tvrdá, ani příliš měkká. Obuv pro nejmenší děti by měla být vždy kotníčková. I když je zapínání na suchý zip pohodlnější, vhodnější je klasické na šňůrky, jež chodidlo v botě lépe zabezpečí.
Jak změřit dětskou nohu?
Při nákupu obuvi na internetu potřebuje dopředu zjistit vhodnou velikost. Nejlépe je postavit dětské chodidlo na kus bílého papíru velikosti formátu A4 tak, aby se pata opírala o stěnu či skříň. Pravítkem pak v místě palce zaznačíme na papír délku chodidla a změříme ji.
K výsledku připočteme nadměrek 15 milimetrů – pět milimetrů je důležitých pro správný pohyb prstů a deset milimetrů je pro růst chodidla. Tímto postupem se dobereme k velikosti vnitřní stélky obuvi.