Od ukončeného 4. měsíce dítěte může být dušená mrkvička pro děti jejich prvním příkrmem, který jim budete podávat. Dušená mrkvička musí být opravdu dobře očištěná a uvařená úplně do měkka, aby s ní dítě nemělo moc práce při jejím trávení.
Pokud nechcete na každý příkrm vařit mrkev a stát u plotny, než se rozvaří a mačkat ji, tak si můžete připravit dopředu více dávek, které budete používat další dny nebo týdny.
Dušená mrkvička jedině z pořádně omyté mrkve
Dušená mrkvička se musí připravovat jedině z pořádně omyté mrkve. Nejlepší je, pokud si dáte tu práci a mrkvičku raději oškrábete pomocí škrabky na brambory, aby všechna venkovní místa, která přišla do kontaktu s okolím, byla pryč.
Na jednu porci vám postačí středně velká mrkev. Dítě většinou sní mezi 100 – 150 g, na co jedna mrkev bohatě postačí. Lepší je mrkev mixovat než rozmačkávat vidličkou tak, jak to dělají některé maminky.
Dušená mrkvička – recept
Pořádně omytou a oškrábanou mrkev rozkrájíte na co nejmenší kostky, které potom dáte do vody. Vodu s rozkrájenou mrkví přivedete k varu a budete v ní mrkev dusit tak dlouho, dokud nebude zcela měkká.
Jakmile bude mrkev dostatečně rozvařená, tak vodu z hrnce vylejete a necháte v něm jen rozvařenou mrkev. Pokud máte, tak můžete použít tyčový mixér, díky kterému z mrkve uděláte dokonalou kaši.
Po rozmixování přidejte kousek olivového oleje, ale opravdu jen pár kapek. Celou směs pořádně promíchejte a před podáním dítěti ji nechte vychladnout na správnou teplotu.
Mrkvička se může i skladovat
Pokud nechcete pokaždé stát u plotny a čekat, než se vám mrkvička rozvaří, tak si ji můžete připravit do zásoby. Mrkvičku skladujte v menších sklenicích přímo po dávkách 100 – 150 gramů.
Naplněné sklenice můžete zavařit nebo je uchovávat v mrazničce. Pokud je chcete skladovat dlouhodobě, tak je vždy lepší zavaření skleniček než uchovávání v mrazničce, kde by směs neměla být déle než 6 měsíců.