Pokud radiátor nehřeje celý, tak to celkově nemá žádný zásadní vliv na topný systém. Jediné negativum je, že se snižuje účinnost radiátoru. Tudíž protopíte daleko více, než byste protopili při správném fungování radiátoru. Jestli vaše radiátory netopí správně, tak se nemusíte hned obracet na instalatéra. Opravu lze snadno zvládnout svépomocí.
Kontrola radiátorů
To, jestli vám správně hřeje, či nehřeje radiátor, je potřeba překontrolovat pohmatem na celou plochu radiátoru.
Pokud radiátor nehřeje celý, tak je s největší pravděpodobností na vině vzduch, který se do topného systému dostal, nebo to může být také nedostatkem množství vody v topném systému.
Jak poznat nedostatek vody v topném systému?
Nedostatek vody v topném systému a následnou špatnou funkci celého topení poznáte běžně přímo na kotli. Kotle jsou v dnešní době většinou vybaveny ukazatelem tlaku v topném systému.
Připuštěním vody do topného systému zvýšíte i tlak v celém topném systému. Vždy postupujte podle manuálu výrobce a nikdy nenapouštějte do topného systému větší tlak než výrobce dovoluje. Pro doplnění postačí obyčejná kohoutková voda.
Radiátor nehřeje z důvodu zavzdušnění
Zavzdušněný radiátor nebude nikdy hřát pořádně. Většinou je každý radiátor vybavený už při jeho výrobě odvzdušňovacím ventilem, pomocí kterého můžete pohodlně každý radiátor odvzdušnit. Tento ventil vždy najdete na jedné nebo druhé straně radiátoru.
Některé ventily povolíte rukou, protože mají na svém konci nasazená plastová kolečka. Na některé budete muset použít šroubovák
Odvzdušnění radiátorů
Postup není složitý. Otočíte odvzdušňovacím ventilem a necháte ho otevřený do té doby, než z něj bude vytékat voda stálým proudem bez odcházejícího vzduchu.
Pro pohodlné odvzdušnění si s sebou vezměte nádobu na odtékající vodu z radiátorů. Je potřeba postupovat systematicky a odvzdušnit všechny radiátory v domě.
Po odvzdušnění běžte ještě znovu překontrolovat stav tlaku vody v celém topném systému.