Švestky jsou ideálním podzimním ovocem, které najde mnoho využití. Jak uvařit dobrá povidla? Nejlepší je vždy využít znalosti ověřené věkem. Nechte se tak inspirovat postupem, který používali už naši předkové, když se rozhodli vařit svá povidla ze švestek.
Důležitá je příprava švestek
Na povidla vybírejte dobře vyzrálé švestky. Když budou přezrálé, ani to vadit nebude.
Nyní si na ruce navlečte nejlépe jednorázové rukavice a pusťte se do odpeckování švestek. Činnost je to poměrně zdlouhavá. Pokud byste nepoužili rukavice, mohly by vám švestky zabarvit pokožku na dlaních na poměrně dlouhou dobu.
Kromě toho, že švestky odpeckujete, můžete je zároveň i rozpůlit nebo natrhat na čtvrtiny. Budou se vám pak lépe zpracovávat.
Jak uvařit povidla?
Odpeckované a natrhané švestky dáme do velkého kastrolu se širokým dnem, zasypeme cukrem a dobře promícháme. Přikryjeme pokličkou a necháme asi 24 hodin odležet. Na tři kilogramy švestek dáváme asi 1,3 kg cukru krystal. Lze použít i cukr krupici. A zalijeme 250 ml vinného octa.
Po 24 hodinách, kdy švestky pustí hodně šťávy, dáme hrnec s nimi na plotnu a budeme zahřívat až k bodu varu. Pak je hodinu za častého míchání budeme zprudka vařit. Směs by během vaření měla hezky probublávat.
Výsledkem našeho snažení by mělo být rozvaření švestek na kaši. Jakmile uběhne hodina naší práce, snížíme teplotu a švestkovou kaši vaříme na mírném plameni další dvě hodiny. Musíme je míchat, aby se švestky nepřipálily. Přitom si dávejte pozor na to, aby vás prskající švestková kaše nepopálila.
Zbývá naplnit skleničky
Správně uvařená povidla poznáte snadno. Nesmějí téct a nesmějí být ztuhlá na kámen. Měla by se hezky roztírat.
Ještě horká povidla dáme do čistých omytých skleniček. Naplníme je až po okraj, opatříme víčkem a obrátíme dnem vzhůru. Povidla se tímto samy zakonzervují.
Takto připravená povidla by vám dobře uskladněná měla vydržet rok za předpokladu, že je nesníte dříve. A nyní už víte, jak uvařit dobrá povidla.