Základem pro kotlíkový guláš je mít kvalitní kotlík a trojnožku, na které budete mít kotlík zavěšený. Je důležité mít pořádně vymyšlený systém pro zavěšení kotlíku. Hlavní totiž je, aby šlo s kotlíkem hýbat nahoru a dolů, čímž budete ovlivňovat jeho teplotu.
Kotlíkový guláš si můžete připravit i z klasického hovězího masa, vepřového masa nebo zvěřiny, ale pokud budete zkoušet vařit v kotlíku poprvé, tak je právě guláš z buřtů tou ideální a nejjednodušší volbou.
Kotlíkový guláš na ohni
Pro přípravu kotlíkového guláše na ohni otřebovat budete pořádně roztopený oheň, kotlík s trojnožkou a suroviny pro vaření guláše. Na guláš z buřtů budete poté do kotlíku potřebovat 1,5 kg kvalitních buřtů, brambory, sádlo, cibuli, vodu, gulášové koření a jíšku nebo mouku k zahuštění. Zahustit guláš můžete také pomocí chleba nebo brambor.
Nad dobře rozpáleným ohněm si uděláte dozlatova nakrájenou cibulku na sádle a přidáte nakrájené buřty, které chvilku orestujete. Potom přidáte vodu, gulášové koření a brambory. Brambory musíte vařit do jejich změknutí.
Kotlíkový guláš by měl být trochu více mastný, než jsou klasické guláše, a proto se nebojte přidat na smažení více sádla, než dáváte normálně. Pro zvýraznění jeho chuti je vhodné použít nejlépe domácí vepřové sádlo místo jiných tuků či olejů k vaření.
Jak guláš v kotlíku zahustit?
Jak už bylo zmíněno, tak kotlíkový guláš můžete zahustit pomocí hotové jíšky, kdy do guláše budete jíšku přidávat do té doby, než bude guláš zahuštěný podle vašich představ. Tento způsob je asi nejjednodušší.
Dalším způsobem, jak guláš zahustit, je použití hladké mouky. Hladkou mouku si rozmícháte ve vodě a následně ji budete do guláše pomalu přilévat. U tohoto postupu zahušťování vždy přidejte jen trochu a chvilku vyčkejte. Zahuštění bývá občas trochu opožděné.
Zahustit guláš můžete ovšem také pomocí brambor nebo chleba. Brambory stačí jen nakrájet, v případě chleba natrhat na malé kousky a začít přidávat do guláše. Guláš vám bude houstnout v podstatě pod rukama.