Rádi byste ukotvili pergolu nebo zahradní domek pevně k zemi? Ne vždy musíte sáhnout po betonu a dělat tak jen těžko zvratné změny. Pokud budete stavět pergolu nebo zahradní domek na pevném podkladu, tak můžete klidně využít i zemní vruty, které budou pevné podobně jako beton.
Kdy kotvit pomocí zemních vrutů?
Než se rozhodnete ukotvit pergolu pomocí zemních vrutů, tak se přesvědčte o pevnosti terénu. Ideální je udělat v místě ukotvení sondu, kdy vykopete díru cca 30 x 30 centimetrů cca 80 centimetrů do hloubky.
Podle jednoduchosti kopání a soudržnosti zeminy pak můžete vyhodnotit, zda budou zemní vruty vhodným pojidlem mezi zemí a pergolou nebo jestli bude nutné sáhnout spíše po betonu a vybetonovat větší plochu.
Pokud se vám bude vykopaná díra sypat a nebude držet sama o sobě, tak je lepší na zemní vruty zapomenout. Jestliže bude držet i po zaplavení vodou, tak můžete vruty použít.
Jak ukotvit pergolu
Základem je si vše správně vyměřit. K zemnímu vrutu přišroubujete trám, který bude držet pergolu. Proto je potřeba si vruty pořádně vyměřit
Do vyměřeného místa je dobré zarazit roxor nebo tyč, která udá směr zemnímu vrutu. Tyč je dobré zarazit minimálně 15 cm a potom ji vytáhnout.
Do vzniklé díry dáte zemní vrut a začnete ho zavrtávat. Zemní vrut má většinou profil, do kterého můžete strčit dostatečně dlouhý hranol a pomocí dvou lidí začnete vrut zavrtávat.
Zemní vruty seženete různě dlouhé. Vždy však dodržujte zavrtání vrutu minimálně 30 cm pod terén. Čím hlouběji vrut zavrtáte, tak tím pevnější pak bude.
Na co si dát pozor?
V průběhu zavrtávání můžete v zemi narazit na kámen, který vrutem neprovrtáte. V takovém případě je lepší vrut vytáhnout a vrtat kousek vedle.
Pokud budete potřebovat v budoucnu vrut vytáhnout, tak se ho můžete pokusit vyšroubovat. Pokud by to nešlo, tak ho bude potřeba odkopat a vytáhnout mechanicky.