Nepatří zrovna ohýbání železa mezi vaše koníčky, ale potřebujete i tak tuto činnost zvládnout při stavbě domu, bazénu či zahradního altánu? Ohýbání železa není složité, ale má svá jasná pravidla. Pokud se rozhodnete si ohýbat železo doma, tak to můžete udělat chytře i v rukách nebo si sestrojit primitivní ohýbací nástroj, který vám však ohýbání železa výrazně zjednoduší.
Chytré ohýbání železa rukou
Jednoduché ohýbání železa můžete udělat za pomocí dvou turbo šroubů. Většinou se mezi nejvíce ohýbaná železa řadí výztuže do betonu, které se také nazývají jako roxory nebo betonová ocel. Až do průměru 14 mm si hravě poradíte s ohybem pomocí těchto šroubů.
Dva šrouby zavrtejte do pevného betonového podkladu tak, aby mezi nimi vznikl prostor minimálně 15 cm. Šrouby nedávejte do zákrytu, ale s mezerou průměru roxoru, který budete chtít takto ohýbat.
Ohnutí je potom už velmi jednoduché, naměříte si místo na tyči, které potřebujete ohnout a to dáte za druhý šroub. Na základě tlaku rukou se potom tyč zapře o zadní šroub a v místě druhého šroubu bude docházet k ohybu.
Ohýbání železa pomocí ohýbačky
Pokud se chystáte na výrobu třmínků nebo velkého množství železa, tak budete rozhodně potřebovat mít doma připravenou ohýbačku. Takovou ohýbačku roxorů bez problému na internetu koupíte okolo 3 tisíc korun.
Nebo si ji jednoduše vyrobíte na základě stejného principu jako u předchozího řešení, jen s tím rozdílem, že místo druhého šroubu použijete kolečko na ložisku, ve kterém dojde k přesnému rovnoměrnému ohybu železa.
Vezmete si tedy kus silnějšího plechu, ve kterém v každém rohu provrtáte díru na vrut, kterými si potom ohýbačku připevníte například k fošně. Dále k plechu přivaříte několik kulatin, které budou držet roxor ve vodorovné poloze navazující na kolečko s ložiskem.
Z boční strany kolečka přivaříte dlouhou tyč, která bude sloužit k ohýbání pomocí páky. Čím delší tyč bude, tak tím jednodušší a lehčí bude ohýbání.
Vyvarujte se ohýbání pomocí tepelného šoku
Někdo si chce ušetřit práci tím, že chce železo nahřát a v místě nahřátí ho potom rukou ohnout. Tento způsob je účinný, pomocí nahřátí skutečně docílíte krásného ohybu, k ohýbání v armatuře do betonu však tento postup nemá co dělat.
Díky nahřátí železa změníte jeho strukturu a zakalení a betonářská ocel ztrácí svoji pevnost v tahu. Proto se tento postup ohýbání důrazně nedoporučuje.