Popel z krbu nemusíte hned vyhazovat do popelnice, nebo ho jinak likvidovat. Pokud máte doma krbovou vložku nebo často topíte na zahradě v ohništi či grilu, tak si můžete popel, který vznikne ze spalovaného dřeva, schovávat. Takto vzniklý popel má totiž nejedno využití na zahradě.
Popel jako hnojivo
Popel ze spáleného dřeva obsahuje plno minerálů a má podobné složení jako kvalitní hnojiva, která můžete zakoupit v obchodech za vysoké částky. Proto s touto vzácnou surovinou jen tak neplýtvejte a nevyhazujte ji zbytečně do popelnic.
Popel, který vznikl ze spáleného dřeva, totiž obsahuje látky jako draslík, vápník, hořčík a fosfor. Všechny tyto látky jsou pro půdu velice důležité a prospěšné. Do dřeva se dostávají z půdy během růstu stromu, takže je to v podstatě způsob, jak je můžete vrátit do země zase zpět.
Pokud chcete používat popel ke hnojení a vrácení živin do půdy, musíte mít opravdu čistý popel jenom ze dřeva.
Velmi důležitou věci je tedy to, aby popel nebyl z ohniště, ve kterém se pálil plast, dřevotříska nebo cokoliv jiného kromě dřeva a papíru. Dřevotřískové desky nejsou vhodné z toho důvodu, že obsahují lepidlo, ze kterého se vyrábějí.
Jak využít popel ze dřeva?
Popel ze dřeva můžete aplikovat přímo na půdu. Ideální je si prvně popel přesít přes síto, aby z něj zbyl pouze čistý prach. Vyfiltrované větší části dřevěného uhlí poté můžete použít ještě jednou například na grilu.
Popel poté jen rozprostřete po půdě, případně jej můžete zaorat. Velký význam má přidání popela i do humusu, který si tvoříte na zahradě. Dávkování na půdu se může pohybovat mezi 0,5 kg až 2 kg na 10 metrů čtverečných.
Popel z krbu nebo ohniště se tak stává velice kvalitním organicko-minerálním hnojivem, které máte v podstatě zdarma a zároveň se kvalitativně vyrovná drahým hnojivům z obchodu.