Psi jsou v mnohých rodinách jejich právoplatnými členy, takže není divu, že si je lidé berou i s sebou na dovolenou. Cestování se psem má však určitá pravidla, která je třeba dodržovat, aby pes netrpěl během přepravy stresem. Jaká to jsou?
Na prvním místě je bezpečnost
Když cestujete se psem, musíte dbát na bezpečnost nejen zvířete, ale také svoji. I při přepravě psa městskou hromadnou dopravou je nutné dodržovat přísná pravidla – pes musí mít náhubek a být na vodítku nebo v přepravce.
Cestování se psem v automobilu je v mnohém náročnější. V autě by totiž pes neměl být na volno. Pokud by se lekl, může skočit za jízdy na řidiče a na neštěstí je ihned zaděláno.
Nejlepší je psa v automobile převážet ve speciálním transportním boxu. Pro malá plemena jsou na trhu k dostání plastové nebo hliníkové boxy. Další možností je oddělovací přepážka. Ta se instaluje mezi zadní sedadla a prostor na zavazadla.
Existuje i speciální postroj, do které psa připoutáte, a on si může spokojeně cestovat společně s vámi uvnitř vozidla.
Při přepravě je nutné dbát na to, aby pes nebyl přehřátý. Při delší cestě je proto vhodné dělat pravidelné přestávky, aby se pes mohl vyvenčit nebo napít vody. Nikdy nenechávejte psa v zaparkovaném automobilu.
Nevolnost při cestování
Kupodivu i psi mohou trpět při cestování v automobilu nevolností. Jestliže se tomuto chcete vyhnout, neměli byste psovi dávat před jízdou nažrat. Cestovat by měl na lačno.
Vhodné je také nechat otevřené okénko s proudícím vzduchem, který snižuje možnost vzniku potíží s nevolností. Ve vozidle byste neměli kouřit nebo používat různé vůně do auta.
Evropský cestovní pas
Při cestování se psem do zahraničí, nezapomeňte s sebou přibalit jeho evropský cestovní pas. V rámci Evropské unie stačí speciální očkovací průkaz – pes by měl být očkovaný proti vzteklině, měl by být čipovaný nebo tetovaný. Některé země také vyžadují, aby byl pes odčervený.