Setkat se s agresivním psem je situace, kterou určitě nikdo z nás nechce zažít. Ale někdy i k takovým událostem bohužel dojde. Jak bychom se měli chovat při napadení psem, abychom minimalizovali riziko zranění? A co dělat po napadení?
Agresivní chování psa
První krok k tomu, aby se člověk vyvaroval konfliktu se psem, je být schopen rozpoznat známky agresivního chování. Psi obvykle neútočí bez varování. Ostrý zářez, odhalené zuby, naježená srst, pevný pohled nebo zkroucený ocas – to vše mohou být známky, že je pes naštvaný nebo se bojí.
Pokud si všimnete některého z těchto signálů, je velmi důležité zůstat klidný. Nepanikařte, nemějte strach a nekřičte. Psi mohou vnímat vaši nejistotu a může je to ještě více rozrušit a vyprovokovat k útoku.
Jak se chovat při napadení psem
Když narazíte na agresivního psa, tak zůstaňte v prvé řadě klidní a nerozčilujte se. Většina psů útočí z obavy nebo z důvodu obrany, takže je klíčové nereagovat násilně.
Nehleďte psovi přímo do očí, mohl by to považovat za výzvu. Pokuste se stát méně nápadným objektem a být tak menším ohrožením. Otočte se opatrně na bok, avšak dbejte na to, aby byla vaše záda mimo dosah psa.
Pokud už pes zaútočí, zkuste mu dát něco, co může kousat místo vás – například batoh, kabelku, tašku nebo kus oblečení.
V případě, že vás pes srazí na zem, pokuste se schoulit do klubíčka – otočte se na bok a chraňte si hlavu a krk rukama.
Co dělat po napadení psem?
Pokud jste byli bohužel napadeni psem, ihned vyhledejte lékařskou pomoc. I malá kousnutí mohou způsobit vážné infekce.
Informujte místní policii nebo správu pro kontrolu zvířat o incidentu. Je důležité sledovat agresivní psy a zaznamenávat incidenty, aby se předešlo dalším útokům.
Pokud je to možné, zjistěte informace o psovi a jeho majiteli – zejména pokud jde o očkování proti vzteklině.