Okapy jsou velmi důležitou součástí každého domu. Pokud chybí, nebo jsou poškozené, může stékající voda poškozovat fasádu, způsobovat vznik plísní a podobně. Jediným způsobem jak tomu zabránit je pravidelná údržba a čištění okapů. Jen tak zajistíme, že se v okapech nebude voda držet příliš dlouho a nebude způsobovat rychlou korozi vedoucí poškození okapu. Povíme se tedy, jak okapy čistit a na co se zaměřit.
Proč čistit okap?
Nepříjemnosti způsobené poškozením okapem byly popsány výše. Aby k nim nedocházelo, je třeba uchránit okapy před poškozením.
Protože se ale v okapech usazuje listí, často do nich míří ptačí trus a velmi ochotně v nich rostou mechy a lišejníky, bez lidského zásahu bude okap brzy zanesený a jeho poškození i ztráta funkčnosti je jen otázkou času.
Čištění okapů
Pro čištění okapů existuje několik způsobů. Ten první, klasický, spočívá v tom že vylezeme na žebřík a ručně, smetáčkem či lopatkou odstraníme všechny nečistoty.
Pokud se ale na žebříku necítíte nejlépe, využijete spíše teleskopickou tyč s nástavcem pro čištění okapů.
Třetí možností, tou nejmodernější, je zapojení robotů určených právě k této činnosti. Tito malí pomocníci fungují buď na dálkové ovládání, a nebo zcela autonomně. Roboti dokážou okapy vyčistit opravdu dokonale a zbavit je i těch nejjemnějších nečistot.
Kontrolujte okapy
Kontrolu a čištění okapů je třeba provádět alespoň dvakrát ročně, pokud budete pilnější, je to jen dobře a s čištěním budete mít vždy méně starostí.
Pokud chcete své okapy chránit ještě lépe, vydejte se cestou prevence. Budete-li žlaby chránit mřížkou po celé jejich délce, do okapu se dostane výrazně méně nečistot a vy tak budete mít usnadněnou práci. Ani mřížka ale není stoprocentní ochranou a neznamená, že okapy nemusíte kontrolovat a čistit.
Pokud se vám do čištění okapů z nějakého důvodu nechce, není nic jednoduššího než si zavolat profesionální firmu. Ať již ale svěříte čištění okapů někomu jinému, nebo se do něj pustíte sami, rozhodně na něj nezapomínejte.