Voskování dřeva je přírodní a bezpečný prostředek na ochranu nábytku, podlahy a jiných výrobků ze dřeva. Vytváří určitý druh ochranné bariéry proti vlhkosti a ultrafialovému záření. Vosk není nijak škodlivý. Dřevo impregnované voskem je odolnější vůči vnějším vlivům, má vyšší trvanlivost a atraktivnější vzhled. Při výrobě nábytku se vosk často používá jako finální vrstva.
Jaké výhody přináší voskování dřeva?
Vosk na dřevo se dá použít na jakékoliv vnitřní i vnější povrchy, nábytek a jiné výrobky z masivu. U masivu mluvíme o jednolité hmotě, zpravidla přírodního původu.
Vcelku často vosková impregnace obsahuje i neorganické komponenty, oleje a extra přídavky, které umožňují zvýšit účinek směsi, zejména při opracování dřeva pro venkovní použití.
Existuje mnoho odrůd vosku s různým složením. Na receptuře konkrétní voskové směsi závisí nátěrové vlastnosti a charakteristiky ošetřeného dřeva.
Vosk a směsi s přidaným olejem se s úspěchem používají pro vnější a vnitřní práce, proto je tento způsob ošetření dřeva univerzální. Směs se také používá pro zdobení obkladů na stěnách, podlaze, nábytku a jiných aspektů interiéru.
Odrůdy vosku na dřevo
Podle konzistence můžeme vosk dělit na tekutý, tvrdý a měkký.
Tekutý vosk na dřevo se v porovnání s jinými odrůdami skvěle vpíjí do materiálu. Snadno proniká strukturou dřeva, malými prasklinami a póry. Díky této vlastnosti na povrchu dřeva vzniká ochranná vrstva rovnoměrné tloušťky.
S tekutým voskem se dobře pracuje a snadno se roztírá po povrchu. Obsahuje určitou dávku syntetických příměsí, které jsou potřeba pro udržení tekuté konzistence vosku. Vosk se do dřeva poměrně rychle vpíjí a schne, proto s ním většinou nehrozí povrchové defekty jako jsou vypoukliny nebo šmouhy.
Voskování dřeva tvrdým voskem
Tvrdý vosk je nejvíce poptávaný a nejrozšířenější pro ošetření povrchů z masivu. Ošetření tvrdým voskem je ale nejpracnější varianta.
Tento prostředek obsahuje rostlinné tuky, přírodní vosk (např. včelí) a nepatrné množství chemických látek.
Tvrdý vosk je univerzální a hodí pro vnější i vnitřní práce. Stačí dodržovat teplotní podmínky, tj. pracovat s ním v rozmezí mezi 10 až 25 °C.
Povrch opracovaný tvrdým voskem se vyrovná, získává lesk a skvělou ochrannou vrstvu proti vnějším vlivům.
Tvrdé vosky jsou plastické a mají vynikající přilnavost k jakémukoli povrchu dřeva. Je potřeba je nanášet akurátně a v rovině, protože ošetřený povrchu už lze později jen stěží opravit. Pokud ošetřujete dřevo voskem, je vysoká pravděpodobnost, že dřevo změní barvu.
Voskování dřeva měkkým voskem
Vosková vrstva je měkká a na přírodní bázi. Nedokáže vytvořit extra pevnou ochrannou vrstvu, jako tvrdé a tekuté směsi, avšak je schopná proniknout hlouběji. Měkké vosky jsou snadno tavitelné a déle schnou.
Dřevo natřené měkkým voskem potřebuje častější přetření. Na měkké vosky se navíc snadněji chytá pyl, což se nedá říct o ostatních směsích. Ošetřený dřevěný povrch se celkově obnoví a vyrovná. Měkký vosk je lépe zpracovatelný než tvrdý, ale méně odolný proti opotřebení.
Vosk na dřevo má různé odstíny, které si můžete vybrat. Neplní tak jen ochrannou, ale také dekorativní funkci. Barevný vosk je nutné nanášet v rovnoměrných vrstvách.