Zateplit podkroví domu je důležitá součást stavby, protože od kvality střechy se odvíjí i kvalita života pod ní. Nezáleží ovšem jen na materiálu. Aby střecha skutečně dobře chránila, je třeba ji zateplit kvalitně. Pojďme se tedy podívat, jak zateplit podkroví svépomocí i bez řemeslníka.
Jak zateplit podkroví?
Zateplení podkroví je jednou z nejdůležitějších etap výstavby a provádí se bezprostředně před zahájením vnitřních dokončovacích prací. Čím kvalitněji bude střecha tepelně odizolovaná, tím více později ušetříte na vytápění místností.
Než začnete zateplovat, ujasněte si, jakou funkci bude podkroví mít. Pokud se ho nechystáte využít pro další obytné místnosti, stačí zateplit podlahu podkroví, aby neuniklo teplo z obytné části domu. Pokud chcete využít podkroví jako normální obytný prostor, je třeba zateplit zevnitř také střechu.
Dnes je na trhu k dispozici velké množství různorodých materiálů, které se na zateplení střechy dobře hodí. Nejpopulárnější je pěnové sklo, polystyrenové desky a pěnový beton.
Tyto materiály mají velkou tepelnou vodivost a hodí se do téměř jakéhokoliv prostředí. Nejuniverzálnějším zateplením střechy budou desky z minerální vlny, které vynikají dobrými hydroizolačními vlastnostmi a nízkou tepelnou vodivostí. Tento materiál dobře slouží dlouhá léta.
Zateplení ploché střechy
V případě vodorovné střechy lze zateplovat jak zevnitř, tak i že vnější strany střechy. Vnější zateplení je pohodlnější na práci a celkově jednodušší. Proces má čtyři fáze.
První je vytvoření bariérové vrstvy s parotěsnou fólií. Na tu se položí izolace a poté se namontuje hydroizolace. Poslední je pokrytí střechy sypkým materiálem
Tyto kroky často stačí k tomu, aby se v budoucnu udržovala v domě konstantní příjemná teplota. Pokud i nadále bude v pokojích zima, bude třeba střechu zateplit také zevnitř.
Ochrana pultové střechy
Tato konstrukce se nejčastěji používá v případě, pokud je v projektu podkroví zaneseno jako obytný prostor. V takovém případě je třeba k zateplení přistupovat seriózněji.
Nejdůležitější je kvalitní a pečlivě provedená hydroizolace. V opačném případě se kondenzace, která vzniká rozdílem teplot venku a uvnitř, nevyhnutelně hromadí pod krytinou a ničí nejen izolaci, ale i dřevěné trámy.
Aby kondenzace nevznikala uvnitř samotného materiálu, je třeba vytvořit ventilační okruhy.
Nejdůležitější vrstvou je tepelná izolace. Při výběru materiálu určitě sledujte jeho tuhost. Desky by se v žádném případě neměly deformovat pod vlivem vnějšího prostředí. Daná vrstva se upevňuje pomocí membránového filmu, který zároveň slouží jako parozábrana.
V konečné fázi jsou střešní vrstvy opláštěny sádrokartonovými nebo dřevotřískovými deskami pro další povrchovou úpravu.