V době dešťů se jen těžko ubráníte vlhkým botám, do kterých při prudším lijáku či šlápnutí do louže snadno zateče. Doma je poté třeba vždy boty usušit. Sušení bot nelze příliš uspěchat, často tím boty poškodíte nebo zdeformujete tak, že už nejsou vůbec k použití. Jak tedy sušit boty správně?
Na kamna raději zapomeňte
Boty, které neproschnou, mohou zapáchat a zplesnivět. Je třeba začít je sušit hned po návratu. To ale neznamená zbrklost. Pokud se rozhodnete boty usušit nad kamny, nedopadne to s vašimi boty nejlépe. Nad kamny je totiž poměrně velký žár tepla. Vlivem tepla se mohou nejen zdeformovat, ale i popraskat.
Boty proto sušte jen při pokojové teplotě a v žádném případě nepoužívejte na vysušení bot ani fén nebo dokonce sušičku na prádlo. Postavte je maximálně do blízkosti radiátoru, případně můžete použít vysoušeč bot k tomuto účelu přímo určený. Jinak se na sušení vysokou teplotou nespoléhejte.
Jak sušit boty
Pokud jsou boty nasáklé vodou, snažte se je zprvu zbavit vody, která se v nich zadržela a odkapává
Na pomoc si vezměte staré noviny, které zmačkejte do tvaru koule. Vycpěte jimi boty a po nějakém čase kousky mokrých novin vyměňte za suché až do doby, dokud boty nepřestanou sát vodu. Na sušení bot však používejte výhradně takové tiskoviny, které nepouští žádnou barvu.
Za starých dob, kdy se mohlo lidem o vysoušečích bot jen zdát, používali k tomu účelu vhodný přírodní materiál. Byly jím třeba pecky od třešní, které do sebe vsakovaly vodu velmi dobře.
Třešňové a švestkové pecky mají vysokou absorpci vody a tudíž mohou být úspěšně využity právě tam, kde je potřeba se vlhkosti co nejdříve zbavit. Sbírejte si je proto po celý rok ať je máte v případě potřeby po ruce.
V dnešní moderní době můžete na vysoušení bot použít také silikagel. Pokud nemáte ani ten, nevadí, na vysušení bot můžete použít třeba sáček s rýží. Vlhkost se snadno vsákne do rýže uvnitř a boty budou brzo opět připravené na další procházku.