Masivní dřevo je materiálem, který vypadá skvěle prakticky všude.
Kuchyňská pracovní deska je toho dobrým příkladem. I pro ní je masivní dřevo tím pravým materiálem, který skvěle vypadá a dokáže učinit z kuchyně skutečně exkluzivní prostor. Kromě toho, že je třeba počítat s tím, že masiv je poměrně drahý, bude také nezbytná správná péče o něj. V čem spočívá?
Péče o dřevěnou desku
Pro dřevo ve všech podobách je hlavním nepřítelem voda. Před ní je nutné desku chránit za každou cenu. V kuchyni je voda všudypřítomná a ochrana desky tak není snadná. Nezbytná je tedy impregnace. Tu lze řešit s pomocí olejů či vosků, které zabrání pronikání vody do struktury dřeva a přitom mu však nebrání dýchat a “pracovat”.
To je velká výhoda oproti lakovaným povrchům, které toto dřevu neumožňují. Jakákoliv deformace způsobená změnou podmínek potom vede k popraskání laku, pod který se následně dostává voda a nečistoty. Vlastní impregnaci je třeba provádět v dostatečném počtu vrstev a v neposlední řadě jí pravidelně obnovovat (alespoň jednou za 6 měsíců).
Jak se k desce chovat?
Kromě této fyzické ochranné vrstvy je ale nutné se k desce správně chovat. U desek ze dřeva zapomeňte na to, že byste na ní pokládali rozpálené hrnce či jiné nádobí.
Stejně tak se na desce nikdy nesmí krájet, neboť dřevo se velmi snadno poškrábe a vytvoří se v něm rýhy. Do nich se následně dostávají nečistoty a voda. Výsledkem je jednak pokažený vzhled a také postupné poškozování materiálu, které může vést až k velkým deformacím.
Velký pozor musíte dát i při naklepávání řízků, neboť i palička na maso se při silnějším úderu do dřeva snadno otiskne. Zkrátka a dobře, ke dřevu byste se měli chovat slušně. Je jasné, že malá nehoda se může sem tam přihodit. Každá deska tak bude s časem alespoň trochu “ozdobena”.
V takovém případě je možné desku zbrousit. Čím opatrnější budete, tím méně často to bude nutné a tím déle deska vydrží – třeba i několik desítek let.