Perlit – kde ho použít a jaké má užitečné vlastnosti

perlit
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Perlit má na zahradě snad každý majitel domu, i když se jej zrovna nechystá používat. Je dobře známý odborníkům ve stavebnictví, zemědělství a hutnictví. Jedná se o prakticky univerzální vulkanickou horninu. Řekneme si jak vzniká a z čeho se skládá, kde ho použít a jaké má přínosné vlastnosti.

Co je perlit?

Jedná se o přírodní vulkanické sklo. Vulkanická láva, která se přímo dotýká země, se rychle ochlazuje. Tím vzniká vulkanické sklo, které se nazývá obsidián. Místy do něj proniká podzemní voda. Výsledkem takového procesu je přeměna vulkanického skla na perlit.

Jde tedy kámen, velmi podobný sklu. Obsahuje vázanou vodu v množství od 2 do 6 %. Díky tomu se některé kusy této horniny mohou po zahřátí zvětšit čtyřikrát až dvacetkrát.

V původním přírodním stavu není perlit průzračný. Má dokonce i různé barvy – bílou, červenou, černou, hnědou a do zelena. Dá se zahřát až na 850 °C, kdy voda uvnitř začne vybuchovat a hornina tak nabobtná.

Kde se perlit používá?

Perlit se díky svým vlastnostem používá v mnoha odvětvích. Jeho užitek využívají stavaři, zahradníci, ekologové, designéři a jiní odborníci.

Použití ve stavebnictví

Vulkanická hornina se používá při stavbě domu jako izolace zvuku a tepla. Použijete ji od základů až po střechu, včetně výstavby podkroví.

Perlit se využívá k vytváření kompaktních a lehkých konstrukcí, za účelem výstavby místností, které mají vyšší protipožární odolnost.

Dále se dá využít k izolaci stěn, stropů a podlah, nebo k výrobě směsi na omítky, cihly a další továrnické výrobky.

Ve stavebnictví se využívá ve formě granulí o velikosti do 5 mm. Čím menší rozměr, tím menší procento houstnutí.

Perlit jako absorbent

Ekologové, odborníci na životní prostředí nebo prostí lidé, kteří upřednostňují zdravý životní styl, oceňují perlit díky jeho absorpčním vlastnostem.

Hornina je nejlepší prostředek k čištění vody. Využívá se ve vodovodních systémech, kanalizaci, akváriích a vystavěných vodních nádržích.

Díky tomuto kameni lze odstranit znečištění z půdy – včetně radiace a chemických látek. Perlit se mimo jiné přidává do různých filtrů.

Úprava terénu

Úlomky perlitu nehnijí, ani nepodléhají rozkladu organismy. Navíc tento materiál není vhodný pro hmyz a hlodavce.

Tyto jeho vlastnosti přispěly k tomu, že se začal hojně využívat při výstavbě cestiček a různých ploch. Na připravený terén se nasype perlit, aby v daném místě nedocházelo k hromadění vody.

Tráva, která prorostla skrze perlit neusychá ani v parném létě, protože perlit brání zahřívání a odpařování vody.

Použití v sadařství

V sadařství se využívá podobně, jako například písek. V tomto případě se hornina nazývá agroperlit. Široce se využívá v zemědělství.

Může být použit jako prostředí pro klíčení semen. Dobře jím prostupuje vláha a vzduch, takže předčí leckteré jiné varianty.

Chcete-li rostliny pohnojit perlitem, stačí jej předem navlhčit minerálním hnojivem a poté nalít směs i s horninou na půdu poblíž plodiny. To umožní, aby se vlhké prostředí postupně přesunulo do země.

Agroperlit dobře udržuje vlhkost. Stačí jej nasypat kolem květin a pravidelně zalévat.

Vlastnosti perlitu

Perlit má mnoho přínosů, které stojí za to znát. Například chemická inertnost, díky které nedochází k žádné reakci při interakci s alkalickými a kyselými látkami.

Dále je tu odolnost proti hnilobě, které brání vytvoření příznivého prostředí pro mikroskopické organismy a hmyz.

Je dobře znám svojí ohnivzdorností, která umožňuje používat horninu při teplotě od -200 °C až do +900 °C.

Hornina je ekologicky nezávadná a tudíž vhodná pro lidský organismus. Po úpravě pro použití neobsahuje toxické složky, včetně těžkých kovů.

Práce s perlitem

Při práci s perlitem se hodně práší, takže nezapomeňte používat respirátor.

Ochrání vás nejen před prachem samotným, ale také před larvami hmyzu, které ve světlém materiálu nelze zaznamenat okem.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz