Olejování dřevěné podlahy není nic složitého a snadno to zvládnete svépomocí i bez použití drahých strojů. Pokud chcete, aby si vaše dřevěná podlaha udržela svůj přirozený vzhled a atraktivní podobu co nejdéle, rozhodně byste se do aplikace olejového přípravku měli pustit co nejdříve. Dnes si prozradíme, jak při olejování podlahy správně postupovat.
Olejovat dřevěnou podlahu?
Pokud máte doma dřevěnou podlahu a chcete, aby vám dlouho a dobře sloužila, bude třeba jí věnovat patřičnou péči. Ta zahrnuje především již zmíněné olejování.
Díky němu totiž více vynikne přirozený odstín dřeva. Především ale díky němu zvýšíte odolnost povrchu podlahy a ochráníte dřevo proti případné vlhkosti.
Olejováním přidáte vaší podlaze tenkou ochrannou vrstvu. Ta není na první pohled patrná a dřevěná podlaha tak i s ní stále vypadá přirozeně.
Nemusíte se ani obávat, že by olejování způsobilo výrazný lesk. Díky vhodně zvolenému prostředku na olejování dřevěných podlah snadno dosáhnete i matného vzhledu
Postup olejování podlahy
Než se pustíte do samotného olejování, měli byste podlahu důkladně očistit a nejlépe i šetrně zbrousit. Zbavíte ji tak starších vrstev oleje a nový pak na podlahu lépe přilne.
Při olejování postupujte podobně jako při malování stěny. Na kraje podlahy nanášejte přípravek pomocí štětce, na velké plochy si vezměte na pomoc váleček na teleskopické tyči.
Dejte si pozor na to, jak silnou vrstvu přípravku tvoříte. Pokud bude příliš silná, zbytečně tím prodloužíte dobu schnutí podlahy.
Aplikací přípravku ale celý proces olejování ještě zdaleka nekončí. Nejprve je třeba nechat nově nanesenou vrstvu důkladně zaschnout.
Čas schnutí záleží na typu povrchu vaší podlahy a zvoleném přípravku. Většinou se doporučuje olej nanášet nadvakrát. Vždy s dostatečným časovým rozestupem.
Na závěr je dobré použít speciální hadřík, který slouží k zaleštění oleje do podlahy. Následně je třeba odstranit zbytky oleje, které se již nevsákly a vyleštit podlahu obvyklým způsobem.