K oblíbeným podlahovým krytinám stále patří i koberec. Jeho historie se začala psát někdy ve starověku, kdy lidé koberce vyráběli především z přírodních vláken. Tyto koberce se prodávají stále, ale více si lidé kupují výrobky z umělých vláken, protože jsou levnější a praktičtější na údržbu. Víte, jakým způsobem je možné oživit koberec a vrátit mu tak jeho pěkný vzhled?
Údržba koberce
V minulosti se koberce pravidelně klepaly. Ideálním počasím pro tuto činnost byl čerstvě napadaný sníh a mráz. Koberec se položil lícní stranou do sněhu a začal se z něho vyklepávat prach.
Nedílnou součástí dřívějších sídlišť byly také k tomuto účelu určené klepače. Na nich si často hrály děti, ale jejich účelem byla hlavně očista a údržba koberců.
Dnes se s nimi již v moderní zástavbě nesetkáme, maximálně tam, kde byly postaveny ještě za totality. Běžným způsobem udržování koberců v čistotě je tak v současnosti již pravidelné luxování, strojové nebo ruční čištění suchou či mokrou cestou.
Jak oživit koberec?
Postupem času se může stát, že barva koberce vybledne. Na její oživení existují různé babské metody, které využívají prostředků dostupné v domácnosti. Tím prvním je obyčejná kuchyňská sůl, kterou se koberec posype a následně vysaje.
Někdy se doporučuje použít na oživení barvy vodní roztok octa a jedlé sody v poměru 1:1. Vlhkým hadříkem namočeným v roztoku se potírá povrch koberce a nechá se zaschnout.
Použít lze také kysané zelí, jež se po ploše rozsype. Působit by na něm mělo asi hodinu. Pak ho smetete smetákem na lopatku.
Klasika v podobě vody a mýdla
Na čištění koberců se prodávají čisticí prostředky pro ruční i strojové čištění. Můžete si ale vystačit i úplně obyčejným mýdlem a vodou.
S pomocí houbičky, případně kartáče budete koberec čistit mýdlovým roztokem. I tento způsob by mu měl vrátit jeho původně hezký vzhled.