Železo do betonu patří všude, kde od betonu očekáváte určitou nosnost. Pokud budete dělat například vjezd ke garáži, překlad nad okno nebo dveře, tak tam budete muset rozhodně vždy železo dát. Použití železa k tomuto účelu má svá pravidla a na složitější věci, tedy hlavně při přemostění, musíte vždy povolat odborného statika.
Železo do betonu
Jak bylo zmíněno, tak železo do betonu patří všude, kde musí mít beton svoji nosnost.
Pro představu, když zabetonujete překlad nad okno o délce cca dva metry bez železa, tak bude beton křehký a hrozí, že dřív nebo později praskne a neudrží váhu nad sebou.
Pokud do takového překladu dáte například ve dvou řadách 6 roxorů, které navíc svážete pomocí třmínků, tak bude mít překlad mnohem větší tuhost a nosnost. Díky tomu se vám v polovině neprohne a nepraskne.
Jaké železo patří do betonu?
Ne každé železo do betonu patří. Pokud chcete, aby mělo železo v betonu smysl, tak musíte vyhledávat vždy betonářskou ocel. V podstatě jde o to, že betonářská ocel má svá žebírka, ve kterých se beton zachytí a železo se tak nebude moci v betonu pohybovat.
Ne každé železo má žebírka. Výborně se k zabetonování například nad překlady nad okna hodí i železná traverza ve tvaru měkkého I. Beton ji dokáže obalit tak, že vytvoří velmi nosný železobetonový překlad.
Na co si musíte dávat pozor?
Když budete betonovat například zpevněnou cestu nebo nájezd ke garáži, tak tam můžete použít dle svého uvážení například kari sítě. Jestliže ale budete betonovat objekt, který má něco nést a pod ním máte chodit, tak je lepší se vždy poradit u statika.
Železo musí mít správné krytí betonu, aby nedocházelo k jeho rezivění. Obecně platí, že by železo mělo mít krytí minimálně 3 centimetry. Nejde však jen o krytí železa před rezivěním, ale i o větší pevnost betonu.