Pokud chcete správně uskladnit cibuli na zimu, tak to musíte udělat tak, aby při uskladnění nepřicházela o svou kvalitu. To znamená, že pro ni musíte najít vhodné místo a také skladovací boxy. Při správném uskladnění si můžete se svou úrodou vystačit klidně až do další sklizně. Více se už dozvíte uvnitř článku v našem návodu.
Jak správně uskladnit cibuli?
Uskladnit cibuli je potřeba vždy na ideálním místě. To znamená, že musíte vybrat místo, které je chladné, ale nikdy tam nebude mrznout. V případě, že by vám cibule přemrzla, tak ztratí svoji kvalitu a hlavně začne rychle hnít.
Jestliže se vám podaří nechat cibuli zmrznout, tak po jejím rozmrznutí máte na její zpracování zhruba týden. Pak už ji můžete jen vyhodit a není dále k použití.
Cibule by se měla skladovat v prostorech, kde se teplota pohybuje ideálně okolo 10 – 15 stupňů. Ani velké teplo jí rozhodně nedělá dobře.
V čem skladovat cibuli?
Pro správné uskladnění cibule je potřeba vybrat boxy, které jsou děrované. Nikdy cibuli nezavírejte do kompletně uzavřeného boxu, kde by nemohl správně proudit vzduch.
Vůbec nejlepší je pro uskladnění cibule zvolit klasické potravinářské přepravky, které můžete klidně skládat na sebe. Potravinářské přepravky jsou uzpůsobené tomu, aby se v nich potkával pokrm a plast, proto jsou vhodné k dlouhodobému uskladnění.
Pokud však nemáte doma potravinářské přepravky, tak stejně dobře může posloužit i síťka, do které cibuli zavěsíte na správně chladné místo.
Uskladnění cibule na zimu
Cibuli musíte před svým uskladněním na zimu také řádně připravit. Je potřeba ji vytaženou ze země nechat pořádně oschnout a očistit od hlíny. Potom ji zbavíte natě a necháte proschnout ideálně v jedné vrstvě na sítu. Pro více informací se můžete podívat i na článek, jak sušit cibuli.
Jakmile vám cibule proschne, tak ji můžete začít kupit do přepravek nebo do sítěk. Jde o to, aby se z jejího obalu dostala vlhkost, která by mohla případně potom zapříčinit plesnivění. Nakupená cibule by totiž mohla špatně proschnout.