Uložit překlad je vždy potřeba správně jednak z hlediska celkové statiky, ale také z hlediska toho, aby vám zdivo kolem překladu nepraskalo. Důležité je poté nejen samotné uložení překladu, ale také příprava podkladu pod překlad.
Příprava podkladu pod překlad
Prvně tedy musíte mít správně připravené podloží. Jestliže stavíte z cihelných bloků, tak můžete překlady pokládat přímo na zdivo.
Pokud však budete dělat změnu při ukládání překladu, tedy hlavně změnu ve výšce cihly, která nebude celistvá, tak je potřeba udělat betonové nebo maltové lůžko.
Betonové nebo maltové lůžko zajistí nejen celkově lepší uložení, ale také zpevnění podkladu, aby se řezaná cihla pod překladem neměla snahu roztrhnout. Zalitím betonem nebo maltou tak zpevníte kraje cihly a nemusíte se tak bát jejího uštípnutí.
Železobetonový překlad
Pokud budete ukládat železobetonový překlad, tak je potřeba podložit jeho okraj. Jestliže bude železobetonový překlad ležet na cihelných blocích, tak hrozí při prohnutí překladu odštípnutí cihel a snížení celkové nosnosti uložení.
Proto je potřeba vytvořit distanční mezeru mezi cihlou a překladem z železobetonu. Jako distanci je nejlepší použít asfaltový pás, který je měkký a poskytne cca 4 mm prostoru pro případné prohnutí uloženého železobetonového překladu.
Na co si dávat pozor?
Pokud bude součástí uložení překladu i kastl na rolety, tak musíte položit další překlad nad tento kastl na rolety. Nikdy nesmíte začít stavět nad tento kastl. Není totiž nosný a hrozilo by celkové narušení statiky vašeho domu nebo by mohlo také hrozit praskání fasády v onom místě.
Při ukládání překladu si hlídejte svislou i vodorovnou rovinu. Překlad by měl vždy jít v jednom řádku s řádkem cihel, které s ním budou sousedit.
Jako poslední věc, kterou je potřeba pohlídat, je rozhodně uložení. Při překladu, který má cca dva metry, by mělo být uložení překladu na každé straně minimálně 25 centimetrů.