Med patří mezi velice vyhledávanou sladkou pochoutku v mnoha zemích. Jedná se o přírodní produkt, který je také velice zdravý. Pokud chcete sladit, tak slazení tímto přírodním sladidlem je mnohem zdravější, než když si dáte do čaje klasický cukr.
Mnoho lidí si pokládá otázku, zda se med kazí. Pojďme se na to podívat blíže.
Trvanlivost medu
Každý, kdo používá v domácnosti med, má asi raději tekutý med. Někdo si možná může myslet, že když mu začne med krystalizovat, tak se začíná kazit. To určitě není pravdou, a věřte tomu, že med v tekuté podobě je v několika zemích neprodejný.
Krystalizace medu je jakousi známkou jeho kvality. Pokud si chcete svůj med z krystalické formy předělat na formu tekutou, tak někdy stačí dát med na několik hodin do trouby při teplotě cca 50°C.
Při správném skladování medu do zhruba 25 °C by se správně vyzrálý a zavřený neměl zkazit. Takto skladovaný med by měl mít neomezenou trvanlivost.
Kazí se med?
Med se skutečně kazí, pokud se do něj dostane vlhkost nebo je vystavován vyšší teplotě. Pokud se med začne kazit, tak tím, že začne kvasit.
Med sám o sobě nemusí být v chladničce. Spíš je pro něj lepší, pokud zůstane v teplotě do 25°C. Nekazí se díky jeho antibakteriálním vlastnostem, vysokému obsahu cukru, a také nízkému obsahu vody.
Zkažený med poznáte už při jeho otevření, bude mít opravdu vůni kvasu. Pokud se nepodaří zkažený med odhalit podle jeho vůně, tak věřte tomu, že při jeho konzumaci si toho určitě všimnete.
Jaká nádoba je nejlepší pro uchování medu?
Pokud si chodíte kupovat stáčený med nebo si ho dokonce děláte doma, tak je určitě lepší vždy zvolit pro jeho správné skladování skleněnou nádobu. Pokud by se mělo jednat o plastové, tak minimálně z potravinářského plastu.
Vždy si vybírejte nádobu, která se dá alespoň trochu vzduchotěsně uzavřít. Opravdu dobré jsou pro skladování medu zavařovací sklenice, které mají pod uzávěrem těsnící gumičku.