Zeleninou, která je celoročně k dostání v obchodní síti, je pórek. Pórek v kuchyni najde široké uplatnění, a to i jako koření. Už ve starověku byl ceněný pro svoji chuť i zdravotní účinky. Pěstovali ho Římané i Řekové, oblíbený byl pórek v kuchyni i v jihovýchodní Asii. Co všechno si můžete z něho uvařit?
Chutná a užitečná zelenina
V gastronomii se pórek používá při přípravě polévek nebo omáček. Jako přísada se hodí při vaření krabů a vepřového ovaru. Výborný je i do salátů, kterým dodá svoji typickou chuť i vůni. Díky sirným silicím dovede pórek dobře podpořit chuť k jídlu i činnost zažívacích orgánů a příznivý vliv má i na ledviny. Jistě není bez zajímavosti, že pór se ve Walesu považuje za národní zeleninu.
Pórek z 90 % tvoří voda. Jedná se o zdravou zeleninu, protože v pórku najdete vysoký obsah draslíku, vápníku, sodíku, manganu, železa a fosforu. Dále je bohatý na vitamín C, E a B6, karoten, thiamin, roboflavin i niacin. Obsahuje také vlákninu, která prospívá střevům.
Polévka z pórku
Mezi oblíbené recepty, v nichž je možné pórek v kuchyni uplatnit, je také polévka. V české gastronomii polévky zaujímají čelné místo a patří k jednomu z hlavních chodů oběda. Přitom platí, že lidé, kteří polévky pravidelně konzumují, přijímají více bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů a méně kalorií a tuku, což má také pozitivní vliv lidský organismus.
Na přípravu pórkové polévky si nachystejte pórek, 1 lžíci hladké mouky, 3 lžíce oleje, sůl, pepř, 1 vejce.
Postup přípravy:
- Nejprve si připravíme pórek. Z něho zpracujeme světlou část, kterou omyjeme a nakrájíme nadrobno.
- V hrnci na oleji osmažíme mouku, přidáme nakrájený pórek a ještě společně restujeme, až to zavoní.
- Zalijeme vodou, osolíme a opepříme a uvedeme do varu.
- Jakmile voda začne vařit, vmícháme do ní rozklepnuté vejce a vše povaříme asi deset minut.
- A je hotovo, můžeme polévku podávat.