Vařit vlastní brambory nebo brambory koupené na farmářském trhu, tedy žádným způsobem chemicky upravované, je bezesporu lepší. Každý zkušenější kuchař pozná rozdíl mezi kupovanou bramborou ze supermarketu a bramborou vypěstovanou u malého pěstitele nebo na vlastím políčku.
Proč pěstovat vlastní brambory?
Jak už bylo zmíněno v úvodu, tak při pěstování vlastních brambor dokážete vypěstovat zdravější a kvalitnější brambory, než když si je půjdete koupit do supermarketů. Mnohdy za to mohou postřiky, aby brambora vypadala co nejlépe, když ji obchodník v supermarketu potřebuje prodat.
U domácích brambor nebo brambor koupených na farmářském trhu nebo od drobného pěstitele musíte sem tam z brambor něco vykrojit. To ale není nic špatného a neznamená to, že by byla brambora nějakým způsobem závadná.
Pokud se rozhodnete pěstovat vlastní brambory, tak budete potřebovat kousek pozemku, který si na pěstování musíte zrýt a následně porovnat. Dále budete potřebovat sadbové brambory a trochu zručnosti.
Jak pěstovat vlastní brambory?
Pokud máte koupené sadbové brambory, tak by se měla nechat sadba v dostatečném předstihu nechat naklíčit. Naklíčení není nic složitého, stačí brambory naskládat do jedné řady, a nechat na sluníčku.
Po naklíčení si můžete brambory zasadit pomocí sazeče za traktor. Pokud nevlastníte tuto techniku, tak postačí klasický zahradní rýč, který se na vlastní brambory také hodí. Jednoduše zaryjete zhruba půl rýče do země, a do vyhloubené díry strčíte bramboru klíčky nahoru. Potom na bramboru hodíte hlínu, která zůstala na rýči.
Jakmile začnou brambory klíčit, je potřeba řádek nakopčit. To znamená přihrnout k rostlině z obou stran hlínu, tak aby měla rostlina dostatečné krytí pro růst brambor. Dávejte si velký pozor na škůdce brambor, kterým je mandelinka bramborová. Pokud pěstujete vlastní brambory na zahrádce, tak se z 90% budete s tímto škůdcem potýkat.
Jak a kdy se brambory sklízí? Kde je uskladnit?
Brambory se sklízí většinou na konci měsíce srpna, vždy to záleží na klimatických podmínkách, kde zrovna vlastní brambory pěstujete. Brambory můžete sklízet zase pomocí traktorku nebo pomocí zahradního rýče. Ruční sklízení je podobné jako jeho sadba. Tentokrát zaryjete celý rýč pod rostlinu a vytáhnete ho i s očekávanou úrodou.
Když si kupujete sadbu na vlastní brambory, tak už tam si vybírejte odrůdu brambor, kterou potřebujete. Některé brambory jsou vhodné například na bramborovou kaši, jiné na hranolky atd… S tímto výběrem by měl poradit přímo prodejce, u kterého budete sadbu kupovat.
Ideální je si kupovat novou sadbu každý rok. Můžete ji ale kupovat například jednou za dva roky. To znamená každý druhý rok použít brambory z předchozí vlastní sklizně. Nejlepším místem pro uskladnění brambor je sklep, kde je ideální vlhkost a teplota.