Potřebujete mezi sebou spojit střešní latě? Není to složité, ale pokud chcete pevný spoj, tak to má také svá pravidla. Ke spojování střešních latí budete potřebovat vruty, lepidlo, pilku, dláto a elektrický nebo klasický šroubovák.
Spojování střešních latí
Spojovat střešní latě zvládnete jednoduše na koleni. Důležité je dělat správné spoje, kdy do sebe budete latě vlepovat. Vyhněte se ideálně spojům, kdy se používají pouze vruty. Takový spoj je funkční, ale rozhodně není pevný.
Vruty na dřevěné latě se hodí při pokládání na střechu, tam dřevěné latě z velké části jen leží.
Pokud však chcete latě použít jako konstrukční prvek například na boudu nebo i jako rastr na budování nové příčky, tak je vždy spojujte pomocí slepování.
Jak tedy spojovat střešní latě?
Spojovat střešní latě můžete pomocí vyřezávání latí. Pro představu, když chcete spojit dvě latě, tak z každé latě vždy odeberete ½ materiálu tak, aby ho doplňoval materiál druhé dřevěné latě.
Někdy můžete tento spoj najít i pod pojmem čepování dřeva. Jakmile budete mít na každé lati vyrobený čep, tak jejich stykovou plochu namažete vhodným lepidlem na dřevo a sešroubujete pomocí vrutů. U latě je ideální před použitím vrutu použít vrták a dírky na vruty si předvrtat.
K čemu tyto latě vlastně slouží?
Střešní latě se primárně vyrábí pro použití na střechu, kdy se primárně používají jako nosný prvek střešních tašek. Střešní lať však můžete koupit standardně ve 3, 4 a 5 metrech. Proto se dají použít opravdu na cokoliv.
Při nákupu střešních latí si dávejte také velký pozor na jejich rozměr z hlediska šířky a hloubky. Dřevěné latě výborně slouží jako konstrukční prvky při výrobě dřevníku, kurníku nebo dokonce i zahradního posezení.
Vždy záleží, jak moc dobře je dokážete spojovat a opracovávat. Latě se prodávají jako surové dřevo, které je většinou napuštěné ochranným prostředkem proti vlhkosti a také plísním.