Správně betonovat podlahu se můžete naučit i svépomocí. Při betonování pak nesmíte zapomenout na výztuž betonu a také na tepelnou izolaci. Vždy záleží na tom, kde budete podlahu betonovat, tedy v jaké části domu, a k čemu přesně by měla poté podlaha sloužit.
Jak betonovat podlahu svépomocí
Pokud se rozhodnete betonovat podlahu, tak jako první budete muset vyřešit tepelnou izolaci. K tomu se prodávají polystyrenové desky, kterými vyložíte podlahu.
Izolace pod beton
Snažte se polystyrenové desky pokládat co nejvíce rovně a také co nejvíce k sobě. Pokud se vám stane, že mezi deskami zůstane škvíra, tak ji tam rozhodně nenechávejte.
Použijte montážní pěnu, pomocí které díru mezi deskami zacpete. Zrušíte tak i případně teplené mosty, které se mohou v takto položeném polystyrenu tvořit.
Výztuž do betonu
Mimo polystyren, který je sám o sobě velmi důležitý, bude v některých částech domu potřeba i výztuž do betonu.
V tomto bodě je vždy dobré spolupracovat s návrhem od statika, který potřebnou výztuž navrhne. Nejčastěji se bude jednat o betonářskou svařovanou síť.
Tu budete muset položit na podložky, které položíte na polystyren. Pokud si chcete ušetřit práci, tak se můžete podívat i na kompozitní výztuž do betonu, která může nahradit klasickou železnou svařovanou síť.
Jaký beton na podlahu?
Pokud máte podklad připravený, tak může dojít ke konečné fázi zalévání betonu. Ten si můžete objednat přímo z betonárky a nechat dopravit nebo si ho můžete míchat i doma v míchačce.
Jelikož se jedná o podlahu, která má už daný obvod stěnami, tak se klidně můžete do míchání pustit doma.
Ideální je držet poměr 4:1 cement a písek. Beton pro betonování podlahy je dobrý připravit trochu více řídký. Velice důležité je beton pořádně vibrovat.
Betonovat podlahu musíte opravdu důkladně a snažte se vyhnat veškeré vzduchové bubliny právě pomocí vibrátoru do betonu. Dobrou pomůckou je si na stěny před betonáží naznačit finální výšku betonu.