Chcete si postavit svépomocí komín k vaší zděné udírně? Čím lepší komín postavíte, tím lepší tah bude mít. Pokud ho chcete postavit opravdu dobře, tak zvolte vhodný materiál i velikost. Pojďme se tedy blíže podívat, co si při stavbě komínu rozmyslet a jak vlastně komín udírny postavit.
Stavba komínu svépomocí
Jako první pravidlo, které je potřeba při stavbě komínu zděné udírny dodržet, je zvolit umístění komínového otvoru v udírně. Pokud máte topeniště, tedy vstup z topeniště na jedné straně, tak otvor komínu by měl být na straně druhé.
To proto, aby se nestalo, že by teplo a kouř z topeniště letěl přímo do komínového otvoru a maso na druhé straně udírny by pak bylo teplotně i kouřem ochuzeno a nedocházelo by k rovnoměrnému udělání masa v udírně.
Průměr komínu
Stejně jako umístění komínu je důležitý i jeho průměr. Pokud budete stavět menší udírnu, tak postačí komín o vnitřním rozměru zhruba 10 x 10 cm.
Jestliže se bude jednat o větší udírnu, kde budete chtít udit více masa najednou, tak bude ideální udělat větší komín o rozměru zhruba 25 x 25 centimetrů.
Čím větší udírnu a větší komín postavíte, tak tím více budete muset topit a o to větší spotřeba dřeva bude při uzení.
Komín na dřevěné udírně postavíte na předem připraveném otvoru ve stropu udírny. Strop udírny je proto potřeba udělat opravdu pevný, aby unesl komín.
Zvolte i správnou délku komínu
Teď už jste ve fázi, kdy máte rozmyšlenou velikost komínu i jeho umístění. Poslední věcí, kterou musíte rozmyslet, je jeho délka.
Ideální komín udírny by měl mít okolo dvou metrů. Myslete na to, že čím delší komín uděláte, tak tím lepší tah bude udírna mít.
Jak postavit komín?
Nejjednodušeji postavíte komín taktéž z cihel, kdy budete stavět čtverec nebo obdélník. Je naprosto zbytečné se jakkoliv zdržovat stavbou komínu v kruhovém tvaru.
Velmi důležité je také myslet na zastřešení komínu, aby do udírny zbytečně nepršelo a nebyla v ní poté zbytečná vlhkost.