Každý z nás má právo si oplotit zahradu. Musíme při tom dodržovat základní pravidla. Vždy se musíte řídit platnou legislativou při vymezování vlastního a cizího pozemku. Také dbejte na předpis příslušného stavebního úřadu, a také územního plánování.
Kde opotit zahradu nebo pozemek?
Vždy se musíte řídit nařízením pro danou lokalitu, kde je možné oplotit zahradu nebo pozemek. Je také rozdíl v použitém materiálu k oplocení. Například plotové oplocení pomocí keřů nebo jiných rostlin, nesmíte zasadit přímo na hranice pozemku, protože se očekává jejich rozrůstání.
Naopak při stavbě oplocení z pevného materiálu můžete mít část, která je otočena k sousedícímu pozemku přímo na hranici. Žádná část oplocení nesmí ležet na pozemku souseda.
Může nastat případ, že máte dobré vztahy, a se sousedem se domluvíte na společné výstavbě plotu, kde jeho střed bude tvořit hranici pozemku. V podstatě tedy tak, aby z každé strany zabíral totožný prostor pozemků.
Jestli se rozhodnete oplotit pozemek, určitě si vše nechte pečlivě zaměřit před samotnou realizací, aby potom nedošlo k možnosti, že budete muset nově vybudovaný plot odstranit, protože stojí na cizím pozemku.
Jakým způsobem oplotit zahradu nebo pozemek?
Možností k oplocení zahrady nebo pozemku je opravdu velká spousta. Můžete se vydat klasickou cestou, kdy po určitých metrech zabetonujete plotové sloupky, a mezi které potom umístíte pletivo.
Oplotit zahradu pomocí pletiva můžete v několika barevných variantách, už to není jako dřív, že byla jen jedna možnost barvy pletiva.
Pokud chcete oplotit zahradu více přírodně, tak je tu možnost oplocení pomocí živého plotu. Při výběru rostlin do živého plotu se vždy dívejte, jak daná rostlina vypadá v průběhu celého roku. Některé jsou stálobarevné, a některé rostliny zase mění svojí barvu.
Pokud chcete oplotit zahradu pomocí živého plotu bezpečně nebo máte pejska a chcete ho udržet na vlastním pozemku, tak existuje možnost vkládání stavebních kari sítí doprostřed živého plotu. Rostliny potom sítí prorostou, a máte jistotu, že plotem nikdo neprojde, a ani zvíře neproběhne.
Další možnosti oplocení zahrady nebo pozemku
Oplotit zahradu nebo pozemek lze i pomocí zdobného ztraceného bednění. Jde o prefabrikované kostky, které si nasucho vystavíte, a potom zalijete betonem. Při rozhodnutí oplotit zahradu tímto způsobem, musíte udělat pro plot pořádný základ.
Po vybudování pořádného základu budete kostky ztraceného bednění skládat jednu řadu po druhé, a mezi každý řádek budete vkládat železné tyče do betonu o průměru minimálně 6 mm. Celou dobu se snažte držet co největší rovinu. Jakmile bude bednění v dostatečné výšce, musíte celou prostřední část vyplnit betonem.
Jednou z možností, jak rychle oplotit zahradu nebo pozemek, jsou také mobilní dílce mobilního plotu. Mobilní plot rychle postavíte do připravených přenosných kostek. I u mobilního plotu si můžete vybírat z několika variant, ať už jde o průhledný nebo neprůhledný plot.