Pokud kupujete stromeček na Vánoce s předstihem, tak se o něj musíte také dobře postarat. Někdo po jeho koupi totiž dělá zbytečné chyby, které stromečku zkracují jeho životnost, svěží vzhled a nezaměnitelnou vůni.
Stromeček na Vánoce skladujte ve správné poloze
Jakmile si koupíte stromeček na Vánoce, tak se o něj musíte dobře postarat až do Štědrého dne. Už u prodejce je dobré si stromeček nechat zabalit do síťoviny, která stromečku pomůže nejen při transportu stromečku například na střeše automobilu.
Síťovina totiž zpevní stromeček a udělá z něj mnohem menší válec. Síťovina vám také ochrání větvičky stromečku před případným poškozením. Stejně tak pomůže stromečku udržet si větvičky pěkně nahoře. Uřezaný stromeček postupně slábne a pokud ho necháte ve svislé poloze rozbalený, tak jeho větvičky budou vlastní váhou čím dál tím níž a níž.
Stromeček na Vánoce skladujte na správném místě
Někdo také velmi chybuje, když stromeček na Vánoce umístí rovnou po koupi do interiéru domu. Uřezanému stromečku je vždy lépe v nízkých teplotách. To znamená, že byste měli skladovat svůj koupený vánoční stromeček po koupi vždy jen venku.
Venku skladujte vánoční stromeček až do 22. prosince, kdy je potřeba začít s jeho aklimatizací. Aklimatizace je pro stromeček důležitá hlavně proto, aby neutrpěl teplotní šok.
Pokud stromeček utrpí teplotní šok, tak začne velmi rychle schnout a opadávat. Správná aklimatizace by měla proběhnout tak, že stromeček by měl jít z venkovních teplot na jeden den zhruba do 10 – 15 stupňů a další den by se teprve měl dostat do vytopeného interiéru domu.
Nezapomínejte na správný přísun vody
Koupený stromeček, i když je uřezaný, dokáže napít ještě hodně vody. Proto si ho ideálně při koupi nenechávejte ořezávat. Pokud na kmeni zůstane kůra, tak stromeček přes ni dokáže do sebe dostat ještě hodně vody.
Po dovezení stromečku domů ho tedy postavte kmenem do nádoby s vodou. Stromeček může klidně během 14 dnů natáhnout až 10 litrů vody. To však vždy záleží na velikosti stromečku.