Dřevěný stojan na stromeček. Jak vyrobit stojan na stromek doma a levně

dreveny stojan na stromek
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Chcete si doma vyrobit stojan na vánoční stromeček? Pokud nechcete kupovat levné nekvalitní stojany, které jsou v dnešní době už většinou z plastu, nebo naopak nechcete vyhazovat zbytečně moc peněz za drahé a těžké stojany, tak si můžete vyrobit vlastní dřevěný stojan na stromeček.

Stojan na vánoční stromek

K výrobě stojanu na vánoční stromeček budete v první řadě potřebovat kvalitní tvrdé dřevo. V tomto případě se ideálně bavíme o dubovém dřevě, které si zvládnete doma zpracovat. Pak budete potřebovat vhodný spojovací materiál nebo kvalitní lepidlo, které je odolné proti vlhkosti.

Než začnete vyrábět stojan na stromek, tak se zamyslete, jak velký vánoční stromek průměrně kupujete, tedy hlavně jak velký je většinou kmen vaše stromečku. Podle toho si vyrobíte velikost vašeho stojanu.

Jak vyrobit stojan na vánoční stromeček?

Jako první si zvolíte velikost základny. Průměrně se dělají stojany o velikosti od 8 do 10 cm. Někdy je lepší udělat si raději větší základnu a stromek potom vypodložit, než pracně seřezávat stromeček do stojanu.

Základnu si vyrobíte ze 4 dubových desek, které po hranách seříznete do úhlu 45 stupňů tak, aby bylo možné 4 seřezané desky dát k sobě do tvaru čtverce.

Výška základny by měla být minimálně 20 cm. Jakmile budete mít tento čtverec poskládaný, tak ho bude potřeba slepit a nechat vyschnout.

K základně stojanu už upevníte jen nohy

Základnu máte již hotovou, teď už jen zbývá připojit delší nohy, aby se měla základna o co opřít a stromeček se vám nepřevrátil.

Nejlepší, co můžete v této fázi udělat, je ze dvou dubových desek zhruba 50 cm dlouhých vytvořit kříž. To znamená, že uprostřed každé z desek uděláte zádlab tak, aby přes ni šla přeložit druhá deska.

Na vytvořený kříž přilepíte pomocí lepidla vytvořenou základnu a stojan bude hotový. Nezapomínejte, že při usazování stromečku je velmi důležité kmen pořádně rozepřít o strany základny na stojanu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz