Vyrobit domácí mošt není nic složitého, stačí k tomu mít jen správné vybavení a dostatečnou úrodu jablek, hrušek, vinné révy, rybízu nebo jiného ovoce. Základem je vybírat vždy jen kvalitní úrodu, ze které si budete mošt vyrábět.
Domácí mošt je lepší než kupovaný
Vyrobit domácí mošt má smysl hlavně v tom, že bude hodnotnější než ten kupovaný. V domácím moštu totiž nebudete mít žádné konzervanty. Ty však v kupovaných produktech prodlužují životnost, kterou váš domácí mošt nebude mít dlouhou, pokud ho například nezavaříte.
Pokud chcete domácí mošt skladovat, tak jedině v zavařeném stavu ve sklenicích, kde vám mošt může vydržet klidně do další úrody. Nejlepší je však čerstvě vylisovaný mošt.
Jak vyrobit domácí mošt?
Mošt se vyrábí z ovoce, které zbavíte pecek a stopek. Po očištění a pečlivém výběru ovoce je potřeba ho rozemlít na co nejmenší části. Můžete k tomu použít struhadlo nebo speciální drtič na ovoce, který koupíte ruční nebo elektrický.
Po rozemletí ovoce ho rovnou budete přendávat do bavlněného plátna, které potom strčíte do lisu na ovoce. Domácí lis na ovoce pořídíte už od 1500 korun.
Tam se rozemleté ovoce lisuje pomocí hydrauliky, která je na ruční pohon. Je velmi důležité používat při lisování bavlněné plátno, které bude filtrovat větší kousky ovoce.
Domácí mošt z jablek nebo hrušek
Nejchutnější a nejméně pracný domácí mošt je vždy z jablek nebo hrušek. Někdo dokonce tyto druhy ovoce míchá do sebe. Vymačkaný mošt z jablek a hrušek nabízí velmi zvláštní kombinaci a příjemnou letní chuť.
Po vymačkání čerstvého moštu ho musíte skladovat v lednici. Pokud ho necháte při pokojové teplotě, tak by mohl začít kvasit. Jestliže máte domácího moštu hodně, tak můžete uvažovat o jeho řízeném kvašení, kdy si můžete vyrobit domácí cider.
Postup je opravdu jednoduchý, stačí mošt smíchat z cukrem v poměru 1 kg cukru na 10 litrů moštu a dát ho do kvasné nádoby. Pokud si nevíte rady, přečtěte si náš návod na domácí jablečný cider.