Udělat si závlahu zahrady svépomocí je pro průměrného kutila hračkou. Pokud chcete mít záhonky a trávník stále zelený, tak zahradní zavlažovací systém je právě tím ideálním řešením. Roztahovat každý den hadice k pořádnému zalévání je poněkud otravné, s tímto systémem budete mít naopak každodenní zavlažování zahrady profesionálně vyřešené již během pár minut.
Zavlažování zahrady svépomocí
Na zahradní zavlažovací systém budete potřebovat dostatečný zdroj vody. Jelikož je neekonomické k zalévání používat kohoutkovou vodu, tak budete muset řešit vlastní studnu nebo sběrnou nádobu na dešťovou vodu.
Pokud nemáte na pozemku studnu nebo se vám zdá vrtání studny moc náročné a nákladné, tak je opravdu nejjednodušším řešením zachytávání dešťové vody z okapů.
K tomu budete potřebovat dostatečně velkou retenční nádrž, kterou můžete koupit již hotovou z kvalitního plastu. Takovou nádobu zakopete do země a napojíte na dostatečně výkonnou vodárnu, která bude do zahradního zavlažovacího systému dodávat potřebný objem a tlak vody.
Zahradní zavlažovací systém
Zavlažovací systém budete napojovat vždy do domácí vodárny, kterou musíte nejlépe umístit do suchého prostředí, kde nebude mít možnost zamrznout.
Od této místnosti budete muset zakopat do země kabanosy na vodu do hloubky minimálně 80 cm pod zem. Tato hloubka se volí z důvodu nezamrznutí vody.
Rozpočítejte si místa, kde budete mít napojené zahradní postřikovače, u kterých můžete počítat kružnici zalévání zhruba 15 metrů.
V těchto místech vždy kabanos musíte rozříznout a napojit t-kus, který bude napojen do zahradního postřikovače a zároveň bude pokračovat dále k dalšímu postřikovači.
Závlaha a tlak vody
Pamatujte na to, že čím více zahradních postřikovačů budete mít, tím budete potřebovat mít větší tlak vody. U každé domácí vodárny poté najdete tlak, který je schopna vodárna udělat.
Ideální je se ve specializované prodejně poradit, na kolik metrů vám zahradní zavlažovací systém vychází a nechat si doporučit dostatečně silnou domácí vodárnu.
Po napojení celého systému v zemi ho nezapomeňte před zahrabáním natlakovat, aby se předešlo případnému úniku vody do země. Teprve po úspěšné tlakové zkoušce celý systém zaházejte zpět hlínou.