Udělat zavařené hrušky doma rozhodně není nic složitého. Postačí k tomu jen kvalitní hrušky, zavařovací hrnec, čisté sklenice s víčky a voda s cukrem. Někdo zkouší hrušky ještě lépe ochutit pomocí citronu nebo rumu, ale to už je na chuti každého z nás.
Zavařené hrušky musíte udělat dobře
Zrovna zavařené hrušky nesou největší riziko toho, že se časem začnou kazit. Hruška je velmi náchylná k tomu, že pokud není dobře zavařená, tak se začíná velmi rychle kazit. Poznáte to tak, že povrch nálevu začne pěnit a začne se vám také boulit víčko sklenice.
Víčko časem povolí a sklenice začne vytékat podobně jako kvas ze špatně uzavřeného sudu. Někdy můžete jako první projev slyšet i hlasité pískání, kdy se bude uvolňovat vzduch ze sklenic. Jakmile vám zkažené hrušky začnou ze sklenic vytékat, tak ucítíte typický pach kvašení.
Jak zavařit hrušky správně?
Správně udělat zavařené hrušky rozhodně není vůbec složité. Hrušky je potřeba oloupat a nakrájet na libovolně velké kousky. Ty potom pořádně omyjete a budete skládat do předem připravených čistých zavařovacích sklenic.
Vedle si v hrnci rozmícháte vodu s cukrem v poměru 200 g cukru na 1 litr vody. Vodou s cukrem zalijete naskládané hrušky ve sklenicích až po vrchní okraj. Potom sklenice zavřete víčkem, které pořádně dotáhnete, a nakonec všechny sklenice překontrolujete, že jsou pořádně dotažené.
Zavařování už je snadné
Připravené hrušky ve sklenicích naskládáte do zavařovacího hrnce, do kterého nalijete vodu. Zavařovat hrušky je potřeba při 85 stupních po dobu dvaceti minut. Snažte se teplotu dodržet, jinak by mohlo dojít ke špatné sterilizaci hrušek nebo naopak k rozvaření.
Po tomto procesu si sklenice vyskládejte na připravenou savou utěrku. Sklenice pokládejte vždy víčkem dolů a nechte je vychladnout na pokojovou teplotu. Jakmile sklenice vychladnou, tak je můžete začít otáčet.
Pokud uslyšíte u některé sklenice zvuk podobný nasávání vzduchu pod víčko, tak můžete sklenici rovnou otevřít a zkonzumovat. Tato sklenice je totiž špatně zavařená.