Zamrzlá ruční brzda? Snadno ji uvolníte bez nutnosti navštívit automechanika

Zamrzlá ruční brzda? Snadno ji uvolníte bez nutnosti navštívit automechanika
Zdroj: Pixabay
Autor: Redakce

Zamrzlá ruční brzda je problém, se kterým se může setkat každý řidič, zejména v zimních měsících. Mnoho automobilistů si často myslí, že jediným řešením je návštěva automechanika. Přesto existují jednoduché metody, jak tuto situaci vyřešit samostatně. V tomto článku vám přinášíme praktické tipy, které vám pomohou uvolnit zamrzlou ruční brzdu bez zbytečných výdajů.

Proč se ruční brzda zamrzá?

Zamrzlá ruční brzda může být frustrující, ale je důležité vědět, proč k tomu dochází. Voda, která se dostane do mechanismu brzdy, může v zimě zmrznout. Pokud je vlhkost vysoká, je pravděpodobnější, že se brzdový kabel namočí a zamrzne. Zabránit tomu pomáhá pravidelná údržba.

Další příčinou zamrzání ruční brzdy může být opotřebování brzdových komponentů. Když jsou pružiny nebo bloky opotřebované, nemusí správně uvolňovat brzdový mechanismus. Proto je dobré kontrolovat brzdový systém pravidelně, abyste předešli problémům.

Pokud je vaše auto parkované na studeném místě, například venku bez krytu, vystavujete ho riziku zamrznutí brzd. Parkování v garáži nebo pod střechou může pomoci tyto situace minimalizovat. Dobrým tipem je také udržovat auto v pohybu alespoň jednou za čas.

V zimních měsících je doporučeno používat brzdový systém častěji. Tímto způsobem zajistíte, že nedojde k jejich zablokování a případnému zamrzání. Čím více se brzdový mechanismus používá, tím menší je pravděpodobnost, že se dostane do problémové situace.

Jak zjistit, že máte zamrzlou ruční brzdu?

Rozpoznat zamrzlou ruční brzdu není těžké. Pokud jste se snažili uvolnit brzdu a pedál se nehnul, může to být známka problému. Dalším příznakem je, když auto nejde posunout ani po sešlápnutí pedálu plynu. V takovém případě je třeba jednat.

Pokud slyšíte nezvyklé zvuky při pokusu o pohyb na vozovce, může to být také varovný signál. Mohou to být zvuky tření nebo škrábání, které naznačují jakýkoliv problém s brzdovým systémem. Zvuky jako praskání z podvozku naznačují, že něco není v pořádku.

V zimních podmínkách, kdy auto nezdařilo ubrzdit, zkuste jemně pohybovat volantem. Může to pomoci uvolnit zamrzlé čepy. Dejte pozor, abyste nezpůsobili další problémy s brzdovým systémem nebo jinými komponenty vozu.

Pokud zjistíte, že je večeře ještě příliš zamrzlá, zkuste auto mírně zahřát. Teplo od motoru může pomoci uvolnit brzdové kabely a další součásti. Počkejte několik minut a znovu se pokuste auto posunout.

Tipy na uvolnění zamrzlé ruční brzdy

Než začnete s uvolňováním zamrzlé ruční brzdy, ujistěte se, že máte podmínky pro bezpečné a efektivní zásahy. Začněte tím, že zjistíte, zda cožkový mechanizmus není pod prosluněním a příliš studený. Pokud je auto venku, můžete vyzkoušet pokrytí ruční brzdy teplým hadrem.

Pokud máte v autě k dispozici fén, může se hodit. Optimum je nastavit fén na mírnou teplotu a směřovat ho na řídící kabel ruční brzdy. Teplo způsobí, že led a jiná vlhkost ztuhnou a uvolní brzdu. Tento proces je efektivní, ale dávejte pozor, abyste nespálili plastové komponenty v okolí.

Dalším způsobem je jemné a opakované sešlápnutí pedálu brzdy. Toto opakování může způsobit uvolnění přimrzlých částí. Pokud se dostanete do situace, kde se nakonec vozidlo posune, okamžitě zajděte na místo bezpečného parkování a zkontrolujte celý brzdový systém.

Pokud máte k dispozici speciální odstraňovač ledu, můžete jej použít přímo na zamrzlé části. Buďte však opatrní, abyste nezabránili funkčnosti brzdového mechanismu. Otestujte uvolněnou brzdu před jízdou, abyste si byli jisti, že je vše v pořádku.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz