Vysoušení zdiva si žádá rychlost. Vysušte mokrou zeď podle návodu

mokra zed
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud doma potřebujete vysušit mokrou zeď, tak je zároveň potřeba jednat velice rychle. Ať už za mokrou zdí stojí prasklé vodovodní potrubí nebo například závada na topném tělese, ze kterého vyteklo hodně vody, tak si situace vždy žádá rychlost.

Jak vysušit zeď?

Při vysoušení zdiva je rychlost důležitá z toho důvodu, aby se co nejvíce zamezilo vzniku nebezpečných plísní a narušení statiky domu.

K vysušení mokré zdi se nabízejí dvě možnosti, a to pomocí větrání nebo teplometů. Pojďme se tedy detailněji podívat, jak na to.

Vysoušení zdiva pomocí přirozeného větrání

Jednoduše a bez většího přemýšlení můžete vysušit zeď pomocí přirozeného proudění vzduchu.

Pokud tedy zjistíte, že máte někde velký mokrý flek na zdi a potřebujete ho vysušit, tak otevřete všechna okna v dané místnosti a kolem mokrého fleku odsuňte co nejvíce nábytek, aby kolem fleku bylo co nejvíce volného prostoru.

Velmi pomůže otevření oken i v dalších místnostech, aby vznikal přirozený průvan, který s vysoušením zdi hodně pomůže. Nesnažte se zeď nijak utírat, protože s největší pravděpodobností jen zničíte nátěr na konkrétním místě.

Pomocí teplometů vysušíte mokrou zeď nejrychleji

Nejrychleji můžete vysušit mokrou zeď pomocí teplometů. V půjčovně nářadí většinou můžete zapůjčit velké profesionální teplomety, které vysuší dané místo v domě opravdu rychle pomocí proudění horkého vzduchu na postižené místo.

Pokud nechcete utrácet za drahé půjčovné, tak skvěle mohou posloužit i domácí přímotopy, které mají větrák. Jde o to, aby na mokré místo na zdi proudilo co nejvíce teplého vzduchu.

Dejte si však velký pozor na to, aby mezi přímotopem a zdí byl rozestup minimálně 50 centimetrů, aby nedošlo ke zničení přímotopu.

Co dělat, když se vysoušení nedaří?

Může se stát, že ani po několika dnech se vám nebude dařit zdivo vysušit. Pokud je dokonale odstraněna závada, která může za mokrou zeď, tak nebude zbývat nic jiného, než osekat mokrou omítku a dostat se až na materiál, ze kterého je zeď postavena.

Některé omítky mohou špatně pouštět vlhkost, a proto ji budete muset odstranit a budete muset nechat několik dní vysušit materiál, ze kterého je zeď postavena.

Vysoušení mokrých zdí opravdu nepodceňujte a dejte tomu potřebný čas. I při používání teplometů nebo přímotopů nechávejte otevřená okna, aby měla vlhkost kam přirozeně mizet.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz