Vánoční perníková chaloupka. Jak ji doma vyrobit?

pernikova chaloupka
Zdroj: Pixabay
Autor: Eliška Malá

Vánoce jsou časem radosti, a co by mohlo být radostnější, než vytvořit vlastní pohádkový kousek, který zahřeje srdce a oživí domov? Pojďte si doma vyrobit vlastní perníkovou chaloupku a dokreslete tím dokonalou vánoční atmosféru.

Jak udělat perníkovou chaloupku

Na přípravu perníkové chaloupku si nachystejte 250 g medu, 200 g cukru, 125 g másla, 2 velká vejce, 1 kg hladké mouky, 1 lžička jedlé sody, 2 lžičky perníkového koření (směs skořice, hřebíčku a zázvoru) a špetku soli.

Na polevu poté 1 velké bílkové vejce a 250 g práškového cukru.

Příprava těsta

V hrnci rozehřejte med, cukr a máslo, dokud se cukr nerozpustí. Nechte směs vychladnout. Přidejte vejce a dobře promíchejte. V misce smíchejte mouku, jedlou sodu, perníkové koření a špetku soli.

Postupně přidávejte suché ingredience do tekuté směsi, až vznikne hladké těsto. Zakryjte a nechte odpočinout v lednici minimálně 2 hodiny nebo přes noc.

Pečení perníčků

Troubu předehřejte na 180 °C. Těsto vyválejte na pomoučeném vále a začněte vykrajovat dílky podle plánu chaloupky. Pečte perníčky na plechu vyloženém pečícím papírem asi 10-12 minut nebo dokud nejsou lehce zlatavé.

V misce si poté nachystejte cukrovou polevu. A jak na to? Je to jednoduché. Pouze vyšleháte bílek do pěny a postupně budete přidávat práškový cukr, dokud nevznikne lesklá poleva.

Stavba chaloupky

Perníčky spojte cukrovou polevou podle plánu a nechte zaschnout. Použijte klidně i potravinářské barvy na polevu nebo gelové barvy na těsto a vytvořte pestrý a radostný vzhled chaloupky.

Můžete vytvořit třeba barevné okenní rámečky, květinové záhony nebo dokonce malé cukrové stromečky na okrasu. Tato kreativní paleta barev přinese do vaší perníkové chaloupky neodolatelný vizuální dojem.

Luxusní efekty

Pro přidaný efekt luxusu zkuste použít jemný zlatý nebo stříbrný prášek na ozdobení střechy. Přidejte perly nebo kuličky, aby vytvořily elegantní detaily.

Tato dekorace přidává jemný a sofistikovaný dotek, který zaujme všechny pohledy.

Vánoční zahrada

Oživte okolí chaloupky vytvořením malé vánoční zahrady. Použijte zelenou polevu nebo barvy na těsto na vytvoření trávy a ozdobte ji malými cukrovými květinami nebo stromečky.

Můžete také přidat cestičky z cukrových obláčků nebo malé cukrové postavičky, aby vaše chaloupka byla součástí pohádkové krajiny.

Závěrem vám přejeme krásné Vánoce plné lásky, radosti a vůně domácích perníčků. Ať každé kousnutí do vaší perníkové chaloupky bude v sobě nosit kousek této nádherné sváteční atmosféry.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz