Uniká teplo přes okna? Nemusíte hned měnit okna, jde to i levněji

unik tepla okny
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Problém s únikem tepla přes okna je problém, který v zimě dokáže potrápit. V chladném počasí je únik tepla okny tématem prvořadé důležitosti, protože tepelné ztráty vedou přirozeně i ke ztrátám finančním, a to je něco, co nikdo z nás nechce. A kdo je připraven, není nepříjemně překvapen, proto se dnes podívejme na to, jak tento problém vyřešit, aniž byste museli měnit celá okna.

Únik tepla přes okna

Pokud dojde z nějakého důvodu k názoru, že vaše okna dostatečně netěsní, nabízí se řešení v podobě výměny oken. Někdy ale není nutné pouštět se do takto velké a nákladné akce a jde to i snadněji a levněji.

V případě, že okno neplní svoji tepelně izolační funkci, z interiéru může unikat velké množství tepla. Jestliže se vám přitom všem zdá, že okna jsou vlastně v pořádku a není třeba jim měnit rám, velmi pravděpodobně bude stačit vyměnit zasklení.

Výměna zasklení je samozřejmě výrazně levnější řešení, než měnit celá okna. Jak na to?

Výměna zasklení oken

Vlastní výměna zasklení nepředstavuje zásadnější problém a zkušený sklář jej zvládne než řeknete švec. Co je ale důležitější, je výběr vhodného izolačního dvojskla nebo trojskla.

Dnes je na výběr celá řada skel, které mají různé parametry. Nejde u nich ani zdaleka jen o tepelnou izolaci, tedy množství tepla, které projde z interiéru do exteriéru (a které chceme co nejmenší).

Stejně tak je důležitý tzv. solární faktor, tedy parametr udávající, kolik tepla naopak projde do interiéru z exteriéru.

Další důležité parametry jsou světelná prostupnost, vzduchová neprůzvučnost nebo světelná reflexe. Jejich názvy v tomto případě víceméně hovoří samy za sebe.

Jak vybrat vhodné sklo?

Při výběru skla vše závisí na tom, kam je daní místnost orientovaná. Při orientaci na jih se hodí sklo s vysokým solárním faktorem, který zajistí prohřívání místnosti zvenčí a tím ušetří náklady za vytápění.

U místností se severní orientací je naopak důležitější schopnost tepelné izolace. Poté přichází řada na další parametry, pokud koukáte z okna na silnici, bude se vám hodit dobrá akustická izolace apod.

Možností při výběru zasklení je hodně, správná volba může ušetřit hodně peněz, navíc je zde možnost nechat si pomoci od státu prostřednictvím programu Nová zelená úsporám. Dohromady to znamená, že snížení úniku tepla může být opravdu levná záležitost.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz