Plechovou střechu zvládnete bez větších problémů udělat i svépomocí. Nejčastěji se plechem nahrazuje stará krytina, která už někde protéká. Pokud si koupíte kvalitní plech, tak vám dlouho vydrží. Plechová střecha má výhodu v tom, že je lehká, takže tolik nezatěžuje samotnou stavbu. Proto je výbornou volbou u starších domů, které už na tom nejsou staticky tak dobře.
Plechová střecha
Plechovou střechu budete skládat z plechových šablon, které si můžete většinou objednat na míru. Čím větší šablony zvládnete na střechu poskládat, tím lepší střecha bude. Jde o to, aby mezi plechy bylo co nejméně překrytí a spojů, které jsou budoucím rizikem pro zatékání vody.
Až budete počítat plechové šablony na střechu, myslete na to, že se musí překrývat přes sebe a to minimálně o dva záhyby, které plechy na střechu běžně mají. Většinou ale už ve stavebninách stačí nahlásit metry čtverečné střechy a oni vám dodají přesně množství plechů na vaši střechu.
Jak položit plechovou střechu?
Na plechovou střechu si přichystáte podobný podklad jako při pokládání tašek. To znamená, že na střeše budete mít střešní latě a pod nimi fólii. Latě je potřeba dávat tak, aby byl plech co nejvíce podepřený.
Plechy budete na střešní latě přivrtávat pomocí tzv. farmářských šroubů. To jsou samořezné šrouby, které mají pod hlavičkou gumičku, která se při dotahování zmáčkne mezi hlavičku a plech a bude provrtanou díru těsnit.
Plech přišroubujte vždy na několika místech, aby nedošlo k jeho podfouknutí. Nesmíte také zapomínat na správně překládání plechů a na pokládku od spodní strany střechy, aby se vždy překládal plech na plech z vyšší strany.
Povrchová úprava plechu
Pokud se totiž nechcete o střechu moc starat, tak je správná povrchová úprava plechu nutnost. Nejdéle vydrží pozinkovaná plechová střecha.
Myslete také na to, že v případě výběru barevné střechy je nutné počítat s tím, že za pár desítek let bude potřeba střechu kompletně přetřít.